Hívatlan vendégek sodorhatják végveszélybe a hazai ökoszisztémát.
Egy alligátorteknőssel összetalálkozni a Balatonon minden bizonnyal döbbenetes élmény, az utóbbi években ez már többször előfordult helybeli horgászokkal.
Az Amerikából származó, nagy testű ragadozót számos más, a hazai vizekben elterjedt élőlényhez hasonlóan óvatlan akvaristák engedhették a tóba, szerencsére, nem terjedt el úgy, mint az ékszerteknős. A felelőtlen állattartók legtöbbször nem is sejtik, milyen károkat okozhatnak egy meggondolatlan cselekedettel.
Mégsem lehet mindent az akvaristák számlájára írni, számos idegen faj jóval korábban, más utakon érkezett Magyarországra. A globális éghajlatváltozásnak köszönhetően ma már a trópusi, szubtrópusi területeken élő élőlények is megérkeztek a Kárpát-medencébe.
Veszélyes jövevények
Az idegenhonos fajok más területekről a történelmi időkben kerültek új területekre. Ha egy idegenhonos faj képes elszaporodni az új helyen, könnyen invazív fajjá válik, ebben az esetben már a tömeges jelenlétével megváltoztathatja a helyi ökoszisztéma működését. A számos bekerülő idegenhonos fajból csupán néhány válik invázióssá.
A homogénné váló közösségek biodiverzitása és túlélőképessége lecsökken, a helyi élőhely leromlások tovább gyengítik az őshonos társulásokat.
Élet a vizek mélyén
Igaz, hogy a fekete törpeharcsa (Ameiurus melas) már évtizedek óta jelen van a Balatonban, de állománynagysága az utóbbi években aggasztó méreteket öltött. A horgászok a faj előfordulását a tó szinte teljes partvonaláról jelzik. A falánk ragadozó évtizedek óta jószerével az összes hazai természetes vizünkben otthonosan érzi magát. A hatalmas tömegben úszó zsenge ivadékokról könnyedén felismerhető halfaj egyedei a rákoktól a halakon át a vízre hullott rovarokig mindent zsákmányolnak, és tetemes kárt okoznak más fajok ikrának bekebelezésével.
A naphal (Lepomis gibbosus) nem őshonos hazánkban, eredetileg Észak-Amerikából származik, és invazív fajként terjedt el számos országban, beleértve Magyarországot is. A szúrós tüskéjű naphal gyorsan szaporodik, és agresszív táplálkozási szokásai miatt komoly versenyhátrányt okoz a hazai halfajoknak, amelyek a természetes élelemforrások kimerülése miatt végül akár el is tűnhetnek az ország „halfauna térképéről”.
A falánk sügérféle elterjedésének az egyik legnagyobb veszélye a vízi ökoszisztéma egyensúlyának megbontása. A naphal kiszoríthatja a természetes populációt, és megváltoztathatja a táplálkozási láncot is.
Más inváziós fajokhoz hasonlóan ez a ragadozó is jelentős gazdasági veszteséget okoz, az őshonos halfajok számának csökkenését a horgászok és a halászati ipar résztvevői napjainkban gyakran megtapasztalják.
A halak mellett az egyszerűbb testfelépítésű élőlények között is akadnak veszélyes versenytársak. A folyami bödöncsiga (Bithynia tentaculata) jelenleg Magyarországon nem minősül invazív fajnak, mégis, veszélyes lehet a helyi ökoszisztémák szempontjából. Az édesvízi csigafaj eredetileg a trópusi és szubtrópusi területeken él, de elterjedt már szinte egész Európában. Hazánkban első alkalommal 1987-ben mutatták ki a Dunából, a Balatonban csupán néhány éve jegyzik.
Az inváziós csigafaj terjedése olyan veszélyes betegségeket okozhat, mint például a schistosomiasis (bilharziózis), amely súlyos következményekkel járhat különösen a gyerekek és az idősek körében.
A folyami bödöncsiga szaporodása és táplálkozása befolyásolhatja a vízminőséget, és kiszoríthatja a természetes élőlényeket. A puhatestű tömeges elterjedésével a halászatra, az öntözésre és más vízügyi tevékenységekre is negatív hatást gyakorolhat.
Színpompás „szabadtéri akvárium”
A globális éghajlatváltozás káros következménye, hogy a trópusi, szubtrópusi területekről érkező fajok is megtelepednek a Kárpát-medence egyes vidékein.
A medencében a geológiai adottságoknak köszönhetően (a vékonyabb földkéreg miatt nagyszámú törésvonal) számos meleg vízű forrás található. Ezek környezetében speciális körülmények jellemzők, így élőviláguk is egyedi, ám rendkívül sérülékeny.
2015 tavaszán a Hévízi‐tó fölösleges vizét elvezető Hévíz‐lefolyó csatornában végzett vizsgálatok során több, magyarországi természetes vízből eddig nem ismert halfajt mutattak ki.
Az afrikai és közép‐amerikai eredetű fajok a bölcsőszájú halak (Cichlidae) és az elevenszülő fogaspontyok (Poeciliidae) családjába tartoznak, és minden bizonyal akvaristák illegális telepítése következtében kerülhettek be a vízfolyás télen is 24°C‐nál melegebb szakaszára. Felmérések során a pompás malawisügérnek (Pseudotropheus socolofi) és a citromsügérnek (Amphilophus citrinellum) csupán egy‐egy kifejlett példányát észlelték. A jaguársügért (Parachromis managuensis), és a faj ötfoltos tarkasügérrel (Hemichromis elongatus) képzett hibridjeit viszont jóval nagyobb számban kifogták. A jukatáni fogasponty (Poecilia sphenops) mexikói vad változatának szintén számos egyede került elő a vízből.
Végveszélyben a lápi póc
Legnagyobb, és számunkra legkedvesebb állóvizünkbe számos állat- és növényfaj érkezett az elmúlt évtizedekben, köztük több élőlény komoly veszélyt jelent az őshonos élőlényekre. A Kis-Balatonba ömlő Marótvölgyi-csatorna egy fokozottan védett, endemikus halfajunk, a lápi póc (Umbra krameri) élőhelye. A kihalás által veszélyeztetett uszonyos legnagyobb inváziós versenytársa az amúrgéb (Perccottus glenii), mely a Távol-Keletről érkezett Európába még 1912-ben egy szentpétervári akvarista révén. A Kárpát-medence vizeibe egy halastórendszerből juthatott a mocsaras vizeket kedvelő, igénytelen hal. Az amúrgébnek köszönhetően a 60 millió éve a medencében élő, aprócska lápi póc puszta létezése is végveszélybe került.
A Balaton déli partja mentén kialakított kövezéseken roppant módon elszaporodtak az idegenhonos fajok, az elsők között érkezett a vándorkagyló (Dreissena polymorpha). A viszonylag apró, ám annál élesebb kagyló a Káspi-régióból származik, és ma már a legtöbb helyen vastag élőbevonatot alkot a köveken. Egy másik puhatestű faj, a kvagga kagyló (Dreissena bugensis) a huszonegyedik század jövevénye, a Sió-csatornán keresztül érkezett a tóba az 1930-as években. A hívatlan vendég az iszapban alkot barnás színű szőnyeget.
Baleseteket is okozhatnak
Magyarországon is élnek olyan invazív növényfajok, amelyek káros hatást gyakorolnak a természetes élőhelyekre és az őshonos növényfajok életére. A Balatonhoz közeli vizekben számos alkalommal megfigyelt óriás valiznéria (Valissneria gigantaea) trópusi eredetű vízinövény, a telepeket alkotó hínár az erős fényt kedveli.
Nevéhez méltó növekedésű, akár másfél méteres hosszúságú leveleket is képes növeszteni, de még nem sikerült a Balatont meghódítania. A közönséges csavarhínár (Valisneria spiralis) viszont az utóbbi 25 évben már elterjedt a Keszthelyi-medence keleti részében.
A csavarhínár nagy mennyiségben felhalmozhatja a tápanyagokat, ami miatt a vízminőség leromlik, a túlszaporodott növényzet pedig a víz oxigénkoncentrációját csökkentheti. Emiatt a közönséges csavarhínár hazai elszaporodása különösen a halakra és más vízi állatokra veszélyes. Az állatok mellett az ember sincs biztonságban tőle, a vízinövény szárai és levelei könnyen elakadhatnak a hajók propellerében, akár még balesetet is okozhatnak.
Kaktuszok a kunsági homokon
Magyarországon az egzotikus kaktusztelepek hosszú ideig kizárólag a kertészeti kultúra részét képezték, de az utóbbi években megjelentek a természetben a kivadult példányok.
A kaktuszokat általában meleg, száraz klímájú országokból importálják, és itthon a kertekben, üvegházakban és lakásokban nevelik, ám egyre gyakrabban előfordul, hogy néhány kaktusz „kiszökik a kertből”, és megtelepedik a természetben. Hazánkban a 2000-es évek óta ismertek ilyen helyi előfordulások.
Az Amerikából származó hidegtűrő kaktuszok a heverő medvetalpkaktusz (Opuntia humifusa) és a Kolorádói medvetalpkaktusz (Opuntia phaeacantha). A tüskés töveket a Kiskunság homokbuckáitól a pilisi lankákig számtalan alkalommal észlelték. Lelkes természetvédők időnként az irtásukkal is megpróbálkoznak, több-kevesebb sikerrel. Magyarország egyes vidékein a talaj száraz és vízáteresztő, az ilyen területeken jól érzik magukat a szúrós növények. Néhány fajta kaktusz akár mínusz 20 fokos fagyban is áttelel, ha egyszer megtelepedett, nehéz visszaszorítani a telepeket. A hazai növényvilág iránt felelősséget érző természetbarátok már egy facebook-csoportot is létrehoztak, ahová bárki bejegyezhet egy-egy hazai előfordulást.