A napenergia hasznosítása kulcsfontosságú a jövőnk szempontjából, ám korántsem mellékes, hogy a „tiszta energiát” az élővilág rovására, vagy azzal összhangban állítjuk elő. Magyar tudósok és cégek együttműködése révén „okosabb” napelemparkokkal megőrizhetjük a gyepek bámulatosan gazdag élővilágát.
A napenergia hasznosítása hazánkban az utóbbi két évtizedben látványos fejlődésnek indult. Az MVM Zrt. közlése szerint a hazai létesítmények többsége kezdetben háztartási méretű kiserőmű volt, amit lakóházak tetejére telepítettek. Később, 2016-tól napjainkig számos hazai településen épült nagyobb teljesítményű naperőmű. Az Európai Bizottság 2018 novemberében született Tiszta bolygót mindenkinek elnevezésű közleményéből az is kiderül, hogy a napelemparkok – környezetbarát villamosenergia-termelése képes csökkenteni a teljes hazai szén-dioxid- és egyéb károsanyag-kibocsátást, ez környezeti hatását tekintve erdők telepítésével egyenértékű. Ezért korántsem mellékes, hány és mekkora napelempark épülhet a jövőben Magyarországon.
„Számos tényező határozza meg együttesen, hogy hová kerüljön egy park. A tényezők között szerepel technológiai (például rendelkezésre áll-e megfelelő középfeszültségű villamos vezeték), gazdasági (jó termőképességű szántóföldekre nem érdemes és nem is szabad napelemparkot telepíteni) és egyre növekvő mértékben természetvédelmi. Természetközeli gyepre ugyanis nem engedélyezhető napelempark telepítése” – fogalmazta meg Gallé Róbert ökológus.
A kutató hozzátette, egy alacsony természetességű területen kialakított napelempark megfelelő kezelés és karbantartás után természeti értéknövekedés eredményezhet, hiszen a napelemek körül kialakítható természetközeli gyep fennmaradása hosszabb távon, legalább a napelempark működési idejére biztosított.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársának vezetésével vizsgálatokat végeztek, melynek során 32 napelemparkot tanulmányoztak. A szakemberek a kutatás során a növényvilág mellett az ízeltlábúak, a madarak és a denevérek változatosságát vizsgálták, a begyűjtött adatok betekintést nyújtanak a napelemparkok biodiverzitásának alakulásába.
A Magyar Ökológusok Tudományos Egyesületének elnökétől azt is megtudtuk, hogy a napelemparkok előnyös hatást gyakorolhatnak az ökoszisztémákra, ha megfelelő módon alakítják ki a létesítmények környezetét. Gallé Róbert szerint fontos, hogy a napelemparkokat telepítő és működtető cégek elfogadják és figyelembe vegyék a természetvédelmi szempontokat. Az ilyen ökovoltaikus napelemparkokkal hozzájárulhatunk az élővilág sokszínűségének megőrzéséhez.
Hogyan befolyásolhatja egy-egy napelempark a helyi ökoszisztémákat?
Maga az építkezés hatalmas rombolással jár, mivel a nehéz munkagépekkel meg kell közelíteni az építési területet. Ahol a gépek dolgoznak, jelentősen bolygatják a területet, sok esetben teljesen megszüntetik az adott terület növényzetét. A napelempark kialakítása után azonban lehetőség nyílik egy viszonylag természetközeli élőhely kialakítására.
Remek lehetőséget szolgáltat erre a napelempark területének bevetése őshonos magok keverékével. Kifejezetten e célra összeállított magkeverékek már megvásárolhatók. Ezt követő extenzív kezelés segíti a természetközeli élővilág helyreállását.
Az extenzív kezelés ez esetben az évi egy-két alkalommal végzett kaszálást vagy fűnyírást jelenti és a gyomirtók használatának mellőzése. Egyre több napelemparkban alkalmaznak legeltetést is. A berendezések felépítése miatt a legmegfelelőbben egy kisebb birkanyáj végezheti el a feladatot.
Pontosan mit vizsgáltak a kutatás során?
Vizsgálatunk egy kiterjedt térséget fog át, Bács-Kiskun, Csongrád és Békés vármegyékben választottunk ki összesen 32 napelemparkot. Ez jóval több, mint amennyit egy év alatt fel lehet mérni, ezért 2023-ban és 2024-ben is folyt az adatgyűjtés. Az összes kutatásunkba bevont napelempark legalább 5 éves volt, hogy az építésük utáni helyreállás megkezdődhessen.
Elsősorban a különböző kezelések, a parkok méretének és a táji környezet hatására voltunk kíváncsiak és napelemparkok élővilágát hasonlítottuk össze egy közeli gyeppel. Számos kutató, kolléga és egyetemi hallgató bevonásával zajlott a mintavétel, felmértük a vegetációt, számos talajfelszínen és növényzeten élő ízeltlábú csoportot, a talajban élő gerinctelenek néhány csoportját, a madarakat és néhány park esetén a denevéreket is. Ezzel egy viszonylag átfogó képet kaphatunk a napelemparkok biodiverzitásáról.
Magyarországon létesítettek már ökovoltaikus napelemparkokat? Hol célszerű ezeket felépíteni?
Igen, néhány park esetén már évekkel ezelőtt vetettek magkeveréket és legnagyobb örömünkre egyre több tulajdonos jelzi a szándékát.
Csak olyan helyen javasoljuk a napelemparkok telepítését, ahol ez jelentős természetvédelmi érték növekedéssel jár. Tehát feltétlenül kerüljük a természetközeli élőhelyeket, például jó állapotú gyepeket, melyek a napelempark megépítésekor szükségszerűen sérülnek, degradálódnak.
Hogyan lehet a felvázolt módszereket elfogadtatni a napelemparkok építtetőivel?
Nehezen. Néhány, a természetvédelem iránt elkötelezett cég hatalmas segítségünkre van a vizsgálataink kivitelezésében, azonban a napelemparkokat építő vállalatokat elsősorban az anyagi nyereség vezérli, így a természetvédelmi szempontok a legtöbb esetben másodlagosak. Amennyiben sikerül kialakítani egy őshonos gyepet és ezzel megakadályozni a gyomok és tájidegen fajok, köztük akár cserjék, megtelepedését, akkor a növényzet lassabb ütemben növekedik, és nem éri el 60 centiméteres magasságot, tehát nem árnyékolja napelemeket.
Ezzel egy gazdasági előnyt teremtünk az ökovoltaikus parkok tulajdonosainak, mert a park kezelésére (kaszálásra) sokkal ritkábban van szükség, a gyomirtók használata pedig az évek múlásával elhagyható.
Fotókat: Gallé Róbert és Tölgyesi Csaba készítette