Az energiaárak megugrása miatt már március végére újabb 10-15 százalékkal nő az építőanyagok ára – derül ki az ÉVOSZ legfrissebb elemzéséből. Ennyivel nőnek a bérek is, így jelentősen megugranak a költségek az építőiparban, azaz minden többe kerül majd.
Nincs vége az építőanyag drágulásának, sőt, már az első negyedév végére 10-15 százalékos áremelkedés jöhet – áll az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) legfrissebb elemzésében. Ez a duplája az elmúlt évek elején tapasztalt 5-9 százalék közötti árváltozásnak. Azoknak az építőipari anyagoknak bontakozhat ki számottevő áremelkedése, amelyek előállításához az átlagosnál nagyobb energiafelhasználásra van szükség – írja az Azénpénzem.hu.
Ez azért is aggasztó, mert óriási drágulás sújtotta 2021-ben a hazai építőipart. A meglehetősen magas, 48 százalékos arányban import termékeket beépítő magyar piacon 15-160 százalékkal nőtt tavaly az építőanyagok és az alapanyagok ára.
Az anyagár-változások ellenére az építési kereslet 2022 év elején is magas volt. A járvány hatására elhalasztott építési beruházási igények erőteljesen, egyszerre jelennek meg a piacon is. A tavalyinál 6,7 százalékkal alacsonyabb rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2022-ben 5-6 százalékkal fog nőni – véli az ÉVOSZ. Ugyanakkor az egyes alágazatok teljesítménye idén meglehetősen eltérően alakulhat. A mélyépítés, az út-, vasút- és infrastruktúra építés növekedése nem várható. Továbbra is a lakásépítés és -felújítás, valamint az ipari szektor részére készülő csarnoképületek és logisztikai létesítmények fogják húzni az építőipar teljesítményét.
Az ÉVOSZ szerint az elmúlt öt évben az építőipar számára a legnagyobb akadályt a szakmunkás- és mérnökhiány jelentette. 2022-ben is ez lesz a legnagyobb kihívás a szektor számára. A 2013-as foglalkoztatási mélypontnál jelenleg mintegy 125 ezer fővel többen dolgoznak az ágazatban. A 375 ezer fős foglalkoztatotti létszám 25 ezerrel több a járvány előtti 2019-esnél.
A létszámnövekedés meghatározóan a segédmunkások és betanított munkások körének bővülését jelentette. Arányuk egészségtelenül magas az összes építőipari foglalkoztatottak számán belül. A minimálbérek és a bérminimum jelentős emelkedése az építőiparban magával húzhatja a magasabb bérkategóriák emelését is, ami a rezsióradíjak jelentős emelkedését hozhatja. Az építőipari vállalkozások 10-15 százalék közötti bérfejlesztést terveznek 2022-ben.
Borítókép: Pixabay/ 3844328