Egy hangulatos lugas, amellett, hogy árnyat ad a hősében, mézédes gyümölcsökkel örvendeztet meg bennünket.
Aki a virágot szereti, rossz ember nem lehet. Aki a kertben érzi igazán otthon magát, annak nemcsak a virágok, hanem az ízletes, saját termesztésű gyümölcsök is megdobogtatják a szívét. Így van ezzel Knödler Szakács Zsuzsanna is, akinek évtizedek óta mindene a kertje.
A fonyódi nyugdíjas örömmel kertészkedik, odavan a szép virágokért, no meg a kivi lugas mennyei gyümölcseiért. Zsuzsannának ugyanis a hagyományos, hazai gyümölcsök mellett az egzotikus kivi is évek óta szépen megterem a kertjében.
Kínából érkezett Magyarországra
A kivi (Actinidia deliciosa) termesztése egyre népszerűbb Magyarországon. Az egzotikus növény nemcsak finom gyümölcsökkel ajándékoz meg, hanem látványos lombjával díszíti a kertet. Masszív állványzatra futtatva akár uzsonnázhatunk is alatta a nyár melegben.
A kivi eredetileg Kínából származik, de ma már világszerte elterjedt. Bár trópusi eredetű, bizonyos fajtái jól alkalmazkodtak a mérsékelt éghajlathoz, így hazánkban is nevelhető a kiskertben, ha figyelembe vesszük néhány speciális igényét. Azok számára, akik szeretnének különlegességet a kertbe, a kivi izgalmas választás lehet.
Az egzotikus növény szereti a napfényt, de félárnyékos helyen is jól érzi magát. Fontos, hogy védett, meleg területre ültessük, ahol nincsenek szélsőséges fagyok. A déli fekvésű területeken több napfényt kap és védve van a hideg szelektől. Ez azért fontos, mert a kivi fiatal hajtásai érzékenyek a tavaszi fagyokra.
A kivinek biztosítani kell egy stabil támrendszert, mivel kúszónövény, és az erőteljes növekedése révén hamar elfoglalja a rendelkezésre álló helyet. Egy jól megépített pergola vagy rácsszerkezet kitűnő megoldás lehet. A fonyódi kertben is egy gondosan kialakított szerkezet biztosítja a megfelelő támaszt.
A fonyódi kivi lugas
Knödler Szakács Zsuzsanna évekkel ezelőtt, még a férjével együtt ültette el a kivi töveket a porta hátsó részére. A családi ház mellett azóta kiválóan érzi magát az ázsiai eredetű gyümölcs.
„Egy termő és egy porzós tövet telepítettünk a férjemmel, de sajnos időközben egyedül maradtam. Évről évre szebben terem. Tíz éve ültettük, az első termések öt év múlva jelentek meg az indákon. Mindössze nyolc szemet szüreteltünk akkor, a rá következő évben már egy ládával. Idén döbbenetes mennyiségű gyümölcsöt ontott a növény, 14 ládával szüreteltem”
-mesélte Zsuzsanna a Zöld Hangnak.
A gazdasszony azt is hozzátette, nagyon örül, hogy korábban úgy döntöttek, megpróbálkoznak a kivivel. A fonyódi lugas fantasztikus ízvilágú, mézédes termést ad a családnak, sőt, a barátoknak, szomszédoknak is bőven jut a csemegéből.
Fontos az öntözés
Bár a kivi gondozása nem túl bonyolult, rendszeres odafigyelést igényel. Az öntözés fontos szerepet játszik a növény fejlődésében, hiszen rendkívül vízigényes, különösen a növekedési időszakban, amikor gyümölcsöt érlel.
Hetente érdemes legalább egyszer alaposan megöntözni, de figyeljünk, hogy a víz ne pangjon alatta, mivel a gyökérrothadásra érzékeny. A kivi esetében a metszés szintén odafigyelést igényel.
„A metszés kicsit nehéz, de ha okosan végezzük, akkor nagy gondot nem okozhat. Mindig a letermett ágakat kell levágni. A gondozás többi része nem túl bonyolult. Locsolni kell, mert valóban nagyon vízigényes, permetezni viszont nem szükséges”
-sorolta Zsuzsanna.
A növény kora tavasszal hozza az új hajtásokat, így a metszés ideális időpontja a tél vége vagy kora tavasz. Az idősebb, elhalt hajtásokat kell eltávolítani és figyelni a túl sűrű lombozat visszavágására is, hogy a napfény mindenhová eljusson, és a növény levegőzhessen. A metszés hozzájárul a bőségesebb hozamhoz, mivel serkenti a növényt a virágzásra és a termésképzésre.
Termős és porzós tövek
A kivi kétlaki növény: vagyis külön növényeken találhatók a hím és női virágok, ezért ahhoz, hogy termést hozzon, szükség van mindkét nemű növényre a kertben. Egy hím ivarú tő akár 5-6 női növényt is képes beporozni. A virágzás tavasz végén, nyár elején történik, és ha sikeres a beporzás, a termés az ősz folyamán beérik. Egy érett nőivarú kivi bőséges mennyiségű gyümölccsel látja el a háztartást.
Az érett kiviket enyhén nyomva már kissé puhának érezzük, de betakarítás után is tovább érlelhető szobahőmérsékleten. Zsuzsanna, ha siettetni szeretné az érést, egy tálba néhány almát és körtét is tesz a kivi köré, így a gyümölcs két-három nap alatt beérik.
„Október végén szüreteljük. A szedés után is még folyamatosan érik. Tárolni hűvös helyen kell, nálam áprilisig is kitart. Arra kell figyelni, hogy alma ne legyen a közelében, mert az beindítja az érési folyamatot. Nagyon finom lekvárt és szörpöt is készíthetünk belőle, bár én magamnak nem szoktam csinálni. Naponta eszem a gyümölcsöt. Amit nem tudok elfogyasztani, azt ajándékba adom a családnak, szomszédoknak és a barátoknak. Kicsi a kertem, de minden méter ki van használva benne. Sokféle zöldséget is nevelek, szeretem a paprikát, a paradicsomot és a zöldbabot. Igazából a kert és a főzés a mindenem”
-mesélte a hobbikertész.
A fonyódi asszony portáján a füge is gyönyörű gyümölcsöket érlel, valamint a hagyományosan termesztett meggy és barack is kiválóan feldolgozható a konyhában.
Sokoldalú, frissítő vitaminforrás
A kivi gazdag C-vitaminban, antioxidánsokban és rostban, így fogyasztása erősíti az immunrendszert, elősegíti az emésztést, csökkenti a gyulladásokat. Nassolhatjuk frissen a gyümölcsöt vagy gyümölcssalátákban. Turmixokban és szörpként remek frissítő, lekvár formájában pedig felhasználható számos ételhez.
A kivi szörp készítése kiváló módja annak, hogy élvezzük a gyümölcs különleges ízét és vitaminokban gazdag zamatát.
Hozzávalók:
1 kg (10-12 darab) érett kivi, 400-600 gramm cukor, 1 liter víz, 1 citrom leve (vagy 1 teáskanál citromsav)
Elkészítés:
Hámozzuk meg a kiviket, majd vágjuk kisebb darabokra. Egy lábasban forraljuk fel a vizet a cukorral, majd adjuk hozzá a kivi darabokat. Lassú tűzön főzzük, amíg a gyümölcsök megpuhulnak, és elkezdik kiadni a levüket. Ez rendszerint egy bő negyedóra alatt megtörténik. Adjuk hozzá a citrom levét, hogy megőrizze a szörp szép színét és hosszabb ideig elálljon. A megfőtt kiviket átnyomjuk egy szűrőn vagy szitán, így a gyümölcslevet elválasztjuk a rostos részektől.
Végül öntsük a forró szörpöt sterilizált üvegekbe, és azonnal zárjuk le. Ha hűtőben tároljuk, néhány hétig is eláll, de dunsztolással akár hosszabb időre is tartósíthatjuk.