10 pontos javaslattal szolgáltak a magyar kormánynak az UNICEF Fiatal Nagykövetei együttműködésben a magyar elnökség megbízott fiatal klíma delegáltjával.
Inkább meghallgatná? Nyomja meg a lejátszás gombot!
Az UNICEF riportja szerint megközelítőleg egymilliárd gyermek élete van kitéve rendkívül magas kockázatnak a klímaváltozás hatásai miatt, nem is beszélve a lelki egészséget romboló klímaszorongásról, ami szintén a fiatalabb korosztályra jellemző leginkább – olvasható a szervezet weboldalán, amely arról is tájékoztat, hogy ebből adódóan fontos a gyermekek bevonása és megkérdezése az őket érintő kérdésekben.
Az elveket a szervezet igyekszik cselekvésre váltani: az UNICEF Magyarország szervezésében közel száz fiatal gyermekközpontú klímapolitikai célokat fogalmazott meg és nyújtott be a kormány képviselőinek az Országházban a COP29 nemzetközi klímacsúcs előtt. Az Országház felsőházi termében megvitatták az UNICEF Magyarország fiatal nagykövetei és a magyar elnökség megbízott fiatal klíma delegáltja, Ürge Boróka által kidolgozott klímapolitikai javaslatcsomagot.
Az eseményre több száz oktatási intézmény, ifjúsági és zöld szervezet fiatalja kapott meghívást, akik előzetes online konzultáció keretében véleményezték a pontokat és képviselőket delegáltak a vitára. A fiatalok élő vita keretében egyeztettek, módosító javaslatokat tettek, majd szavaztak, véglegesítették a szöveget és átnyújtották a javaslatcsomagot a kormány képviselőinek.
A 10 pontban összefoglalt javaslatok célja, hogy a soros elnökség keretében hazánk képviselői a nemzetközi tárgyalásokon is hangsúlyozzák a fiatalok igényeit, formálják a következő évek klímapolitikáját.
A pontok között olyan, fontos kérdések szerepelnek, mint a gyermekek egészséges és fenntartható környezethez való jogai, a fiatalok éghajlatváltozás elleni fellépésben való részvételének támogatása, a biológiai sokszínűség megőrzése, a mezőgazdaság és az élelmiszerbiztonság, kibocsátás-csökkentés és a nemzeti alkalmazkodási tervek kidolgozása.
A dokumentum tartalmaz javaslatokat például a társadalmi egyenlőségről is, javasolják, hogy fektessenek külön hangsúlyt a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére, az éghajlatváltozás negatív hatásainak leginkább kitett családok, egyének és közösségek életszínvonalának javításával és egyenlő hozzáférésük biztosításával az oktatáshoz, a közintézményekhez és a közszolgáltatásokhoz, mint a tiszta ivóvíz, az egészségügyi ellátás, stb.
Joób Klára Milla, volt Fiatal Nagykövet, jelenleg a Fiatal Nagyköveti program junior koordinátora régóta követi a szervezet munkásságát, gyerekkora karácsonyainak meghatározó élményei kötődtek az UNICEF-es képeslapok. Mikor megismerte az FNK pályázatát, úgy döntött, részt vesz az UNICEF edukációs, gyermekvédelmi munkájában. A fiatalok által benyújtott javaslatcsomag egyik kidolgozója mesélt a Zöld Hangnak a fiatalok szerepvállalásáról és arról, mit várnak a nemzetközi porondon a magyar klímapolitikától.
Miért fontos számodra a klímaválság kérdése? Hogyan érint téged?
Először szorongással töltött el, de ahogy egyre többet tanultam a témában, rájöttem, mennyi lehetőségem van tenni valamit a klímakatasztrófa megakadályozásáért. A klímaváltozás az emberiség talán legnagyobb kihívása, de nagyon fontos tudni, hogy mindannyian része lehetünk a megoldásnak. Nem kell, hogy kicsinek és jelentéktelennek tartsuk magunkat, hiszen minden zöld döntés számít. Ebben segít többek között az UNICEF Magyarország Klímahősök programja.
Tanultok iskolai keretek között a klímaváltozásról?
Nem tanultam róla, pedig nagyon jó lett volna. Rengeteg kérdés felmerült már bennem, melyekre nem könnyű egyedül választ találni. Többek között ezért is indítottunk útjára a Klímahősök programot, hogy az utánunk jövőknek már sokkal könnyebb legyen hiteles információkat találni.
Foglalkoztatja a korosztályodat a kérdés?
Igen, abszolút. Sokan szoronganak, aggódnak, nem tudják, mit tehetnek, hova fordulhatnak információért. Ugyanakkor nagyon lelkesek, szomjazzák a tudást és szívesen tesznek a környezetükért.
Hogy állt össze a tízpontos javaslat?
Ürge Borókával közösen határoztuk meg, hogy milyen pontok alapján szeretnénk javaslatokat tenni a magyar kormánynak. Itt az volt számunkra a legfontosabb, hogy milyen témák lesznek napirenden a COP során, illetve mik relevánsak jelenleg Magyarországon. Igyekeztünk olyan javaslatokat összegyűjteni, amikhez érdemben hozzá tudtunk szólni, és ezt remélhettük a parlamenti vita során jelenlevő fiataloktól is.
Mi történt a véleményezési körben?
A javaslatot olyan természetvédelemmel és klímapolitikával foglalkozó civil szervezetek véleményezhették, akik rendelkeznek gyermekrészvételi programmal. A célunk az volt, hogy a javaslatban a fiatalok véleménye érvényesüljön. A véleményező szervezetektől konkrét módosítót nem kaptunk, főként megjegyzések érkeztek, amiket a parlamenti vita során megbeszéltünk a jelenlevő fiatalokkal. A parlamenti esemény során öt módosító érkezett, ezek mindegyikét elfogadtuk.
A fiatalok arra kérték a kormány jelenlévő képviselőit, hogy ne csak képviseljék a nemzetközi klímacsúcson a nyilatkozatot, de számoljanak is be a kinti tapasztalataikról, és a lehetőségekhez mérten vonjanak be minket is a magyar klímapolitikába. Reméljük, hogy ez valóban meg is fog történni. Ezenkívül az UNICEF Magyarország két Fiatal Nagykövetet delegál a COP29-re, ők mindenképpen be fognak számolni a kinti tapasztalataikról.
Mit várhatunk ettől a csomagtól?
A csomag célja, hogy a kormány az Európai Uniós soros elnökség során kiemelten foglalkozzon a klímapolitika gyermekeket is érintő részével, valamint képviselje a fiatalok kéréseit nem csak a COP29-en, de a hazai klímapolitikában is.
Lesz a programban résztvevő fiataloknak a későbbiek folyamán még közös feladatuk?
Reményeim szerint igen. Sokukkal dolgoztunk már együtt valamilyen formában, illetve a többségüket befogadó civil szervezetekkel is nagyon jó kapcsolatot ápolunk. Minden fiatalt szívesen látunk a klímakonferenciáinkon is! A javaslatcsomag új, a fiatalok által módosított és elfogadott verziója pedig elérhető a honlapunkon (unicef.hu/klimahosok), reméljük, hogy ez minél több magyar fiatalhoz eljut.