A magyar kormány káoszkommunikációjának vége: jogszabályba foglalják a Paksi Atomerőmű orosz fűtőelemeinek lecserélését, ezzel pedig a Paks II.-nek is befellegzik – állítja Jávor Benedek zöld politikus, a Párbeszéd – ZÖLDEK európai parlamenti listavezetője.
A politikus a Facebook-oldalán úgy fogalmazott: a kormány, végre belátva, hogy az orosz nukleáris együttműködés napjai meg vannak számlálva, végül csak elszánta magát a paksi orosz fűtőelemek más forrásokból szármató üzemanyaggal való helyettesítésére. Amit néhány hónapja még hol kommunikáltak, hol letagadták, az most jogszabályi formát öltött a radioaktív hulladék kezelésének nemzeti politikájáról szóló parlamenti határozati javaslatban, amelyet ma tárgyal az Országgyűlés. A szöveg szerint: „Új körülmény, hogy az atomerőműben további, különösen a meghosszabbított üzemideje alatt új, alternatív, korábbitól eltérő gyártótól származó üzemanyag felhasználására is sor kerülhet. Mindezekre tekintettel a nemzeti politikát soron kívül felül kell vizsgálni.”
A kormány ezzel beismeri, hogy kénytelen megtenni azt, amit már 2022. február 24., Oroszország teljes körű ukrajnai agresszióját követően meg kellett volna lépni, és amit a Párbeszéd – ZÖLDEK a kezdetektől követelt, azaz a magyar nukleáris energiatermelés függetlenítését a háborús agresszortól. Bár a javaslat óvatosan úgy fogalmaz, hogy „különösen a meghosszabbított üzemideje alatt”, a valóságban ez csak porhintés.
Azaz Magyarország sem tudja majd fenntartani az együttműködést, és ha nem akarják, hogy a paksi villamosenergia-termelés leálljon, más partnereket kell találni.
Egy füst alatt azonban ezzel elismerik a Paks II. projekt végét is.
A szankció alá kerülő orosz nukleáris ipar ugyanis nem csak fűtőelemet nem tud majd hazánkba szállítani, de atomerőművet sem fog tudni építeni. Bár a határozati javaslat többször is említi Paks II.-t, de valójában többet foglalkozik a létező blokkok élettartam-hosszabbításának kérdésével, mint az új orosz erőművel. Pedig az utóbbi a hivatalos kommunikáció szerint jóval hamarabb kezd el üzemelni (már 2030-ban), mint hogy sor kerülne a meglevő blokkok élettartamának újabb megnövelésére (2032-2037 között) – írja posztjában Jávor Benedek.