Nyílméregbéka-utódokkal gyarapodott a debreceni állatkert: a tavaly tavasszal érkezett Anthony-nyílméregbékák petéit december elején fedezték fel a gondozók – közölte a kert igazgatója az MTI-vel csütörtökön.
Nagy Gergely Sándor tájékoztatása szerint a petékből kikelt ebihalak a szüleikkel közös terrárium vizében fejlődtek, három közülük már teljesen átalakult békává.
Méretükből adódóan ebihalállapotban ugróvillással, partra mászásuk óta pedig röpképtelen muslicával táplálkoznak. A látogatók a kis békákat és átalakulóban lévő társaikat a pálmaházban tekinthetik meg – tette hozzá.
Az Ecuador délnyugati és Peru északnyugati régiójában fekvő trópusi szárazerdők talajszintjén őshonos Anthony-nyílméregbéka (Epipedobates anthonyi) 2-2,5 centiméteres testhosszával viszonylag kistermetű nyílméregbékafaj.
Rokonaihoz hasonlóan a természetben bőrére méreganyag ül ki,
amelyet feltehetően az elfogyasztott gerinctelenekből nyer, erre feltűnő színezetével hívja fel a ragadozók figyelmét.
A párzási időszakban a hímek territoriálisak, a peterakást követően ők őrködnek a peték fölött, majd szállítják hátukon a kikelt ebihalakat faodúkban vagy broméliák közepén összegyűlt vízbe, ahol azok békává alakulnak.
Élőhelyének degradációja és a kereskedelmi célú illegális befogások miatt a faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján, és helyet kapott a washingtoni egyezmény (CITES) II. mellékletében is. A hazai állatkertek körében igazi ritkaságnak számít, mivel csak Debrecenben találkozhat vele a nagyközönség.
Kiemelt kép: Flickr