A tiszta víz minden cseppje kincs. Az utóbbi időszakban a régi bölcsesség hatványozottan igaz Magyarországon. Rendszeresen írunk a Zöld Hangon a hazánkat sújtó aszály és hőség pusztító hatásairól, a klímaváltozásról, és a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodás lehetőségeiről. Egy előremutató megoldás a vízzel való takarékosság jegyében a komposzttoalettek megjelenése. Egyelőre hazánkban csak néhány vállalkozó szellemű kreatív foglalkozik a speciális illemhelyek gyártásával, pedig nagy lehetőségeket rejthet a jövőre nézve a „vízmentes toalett”. Tőgyi Balázs komposzttoalett készítővel beszélgettünk.
Inkább meghallgatná? Nyomja meg a lejátszás gombot!
Balázs gyakorlatias ember, immár hét éve gazdálkodik a tanyáján, sok minden foglalkoztatja. Néhány éve létrehozta saját komposzttoalett-építő vállalkozását, mely a maga nemében egyedülálló az országban. Az Ökologika Műhely egyik fontos küldetésének tekinti az ökotudatos gondolkodás terjesztését.
„Nagyjából 10 éve építek komposzt toaletteket, eleinte fesztáloknak, újabban magánszemélyeknek, civil szervezeteknek és önkormányzatoknak. Nagy a kereslet ezekre a toalettekre, mégis alig kevés épül az országban. Galanics Endrével együtt 5 éve vállaljuk a komposztbudik ácsmunkáját. A megszerzett tudást, tapasztalatot igyekszünk megosztani az emberekkel, segítséget is nyújtunk saját komposzttoalettjük elkészítéséhez.”

-mesélt Tőgyi Balázs a Zöld Hangnak.
A Balázs által fejlesztett különleges alkalmatosságok környezettudatos megoldást jelentenek egy igazán hétköznapi problémára. Balázs eredeti szakmája villamosmérnök, életmódváltás után autodidakta úton tanult meg építeni, 10 éves folyamatos fejlesztés eredményeként vált képessé a komfortos és szagtalan alomszékek és komposzttoalettek szakszerű előállítására. A komposzttoalett-építővel beszélgettünk az általa megvalósított toalettek tudományos hátteréről, működési elvéről, előnyeiről és jövőjéről.
Mi hívta életre az Ökologika Műhely vállalkozást?
A 2010 körüli időszakban szakmai kutatást végeztem ökológiai problémákkal kapcsolatban, és rájöttem, hogy ezen a téren Magyarországon is óriási bajok vannak. Ökologika Műhely néven elindítottam egy olyan vállalkozást, melynek keretében igyekszem fölkutatni és kipróbálni olyan egyszerű „low-tech” megoldásokat, amelyek valódi válaszok lehetnek az ökológiai kérdéseinkre.
2013 körül komposztkazán kutatással foglalkoztam, ami a komposzthő hasznosítását jelenti, majd 2014-ben kaptam egy felkérést, hogy építsek komposzt toaletteket egy fesztivál számára. 2015-től a Gyüttment Fesztiválnak a mindenkori rendezvényeire építettem komposzttoaletteket. 2017-ben megalakult a Mindenegyüttmegy Egyesület, aminek támogatásával 2019-ben elkészült az első mobil komposzt-toi, ami szolgáltatásként telepíthető rendezvényekre. A Veszprém Kulturális Főváros támogatásával 2023-ban elkészült egy igazán szép változata ennek a rendszernek, amivel igényes komposzttoalett szolgáltatást tudunk nyújtani.


Hogyan jutott el a komposzttoalett megoldásokig? Milyen tudományos háttere van a környezetbarát, természetes toalettnek?
Országh József professzor úr az életét szentelte a fenntartható biotömeg és vízgazdálkodás tudományos alapjainak a lefektetésére. Nagyon komoly szakmai anyagot tett közkinccsé, mely az https://eautarcie.org/ nevű weboldalon több nyelven elérhető, és immár könyvben is kapható „A víz és a gazdája” címmel. Sokunk számára ez egy olyan szakmai alap, amiből igazából építkezhetünk.
Országh József felhívja a figyelmet arra, hogy a háztartási vízfogyasztásnak közel 30-40 százalékát a WC fogyasztja el, használatával nagy mennyiségű biotömeget, többek közt nitrogént és foszfort pazarolunk el, szennyezünk bele a vízbe. Ezt pedig nagyon rossz hatékonysággal, költséges rendszeren keresztül próbáljuk kitisztítani. A szennyvíztisztítási technológiák kevésbé hatékonyak, az élővizeket terheljük, szennyezzük. Így a hagyományos, vízöblítéses vécé túl azon, hogy nem gazdaságos, egyáltalán nem fenntartható rendszer, helyette a szakember a száraz toalettek használatát javasolja.

Mi a különbség az alomszék és a komposzttoalett között?
Az alomszék egy szépen elkészített, vécéülőkével felszerelt doboz, amiben el van rejtve egy vödör. A működése egyszerű: az emberi ürüléket (széklet és vizelet) alom hozzáadásával egy erre kialakított edényzetben gyűjtjük. A hozzáadott faforgács cellulózból épül fel, ez adja a széntömeget. Az emberi ürülékben lévő nitrogént az alom széntartalma megköti, kialakul a komposztáláshoz szükséges szén-nitrogén arány. Egy kis nedvesítéssel kedvező feltétel biztosítható.
Napi ürítés mellett ez a komposzt gyűjthető, és 1-2 év alatt televény humusszá alakul. Ezzel a módszerrel biztosíthatjuk az emberi trágyának a talajmenti körforgását. A hagyományos WC esetében ez a körforgás sajnos megszakad. Tehát ez itt a fő probléma, hogy nagyon sok ember nagyon nagy mennyiségű biotömeget a vízbe elpazarol, ahelyett hogy ürülékét elkomposztálná.
Az általunk készített mobil, avagy rendezvényekre szállítható és telepíthető komposzt toalettek, avagy komposzt toi rendszerek az alomszék elvén működnek. Az ülőke alatt gyűjtő edényzet található, amiket napi rendszerességgel ürítünk.
Építünk ácsolt, fakötésű, állandó építményeket is, ezek alatt jellemzően egy csurgalékvíz mentes gyűjtő tálcát helyezünk el, aminek ürítését időszakosan is el lehet végezni.


Mennyiben előnyösebb megoldás egy rendezvényre komposzttoalettet telepíteni, mint hagyományos műanyag toitoi-t?
A hagyományos műanyag „mobil budik” úgy működnek, hogy a tartályba egy vegyszert öntenek, ami segíti a bele ürített biotömeg bomlását. Ezeknek az ürítése szippantással történik, az anyagot a szennyvíztisztítási folyamatban kezelik, így kilép a talajmenti körforgásból, és jellemzően kellemetlen a szaga.
Ehhez képest egy alomszék elven működő komposzttoalettnél nincs vegyszer. A hozzáadott faforgács megszünteti a szaghatást. A kellemetlen szagok helyett a faforgács kellemes erdei avar illatot kölcsönöz. A komposzttoalett tiszta és tágas. Azt tapasztaltuk, hogy az emberek szeretik használni. Jellemzően fából készül, így megjelenése is természetes.
Az összegyűjtött anyag körülbelül egy -másfél év alatt lebomlik. Mire és hogyan használható a kinyert komposzt?
Komposztálni szükséges. A komposztálás egy rendkívül egyszerű folyamat. Amikor megtelik egy edényzet, akkor azt cseréljük, a komposztálóra ürítjük. Olyan helyen lehet komposztálót kialakítani, ahol nem veszélyeztetjük az élővizeket, forrásokat, kutakat.
A „Felszín alatti vizek védelméről” szóló törvény alapján az alommal kevert trágya szennyező anyag, így egyenértékű például a szalmás lótrágyával vagy egyéb állati trágyával. Az ilyen szennyezőanyagokat csurgalékvízmentes helyen kell komposztálni. A komposztálóban készítünk egy szalmaágyat, erre ürítjük az edényzetet, és utána szalmával takarjuk. Ezután hagyjuk egy-két évig, hogy a természet végezze a dolgát. Ennyi idő alatt már az emberi trágya is humusszá alakul.
Elterjedt a köztudatban egy olyan rémhír, hogy a gyógyszer- és hormonmaradványok veszélyesek a komposztban. Ország József professzor úr a weboldalán közzétett egy ilyen irányú kutatást, melynek eredményei kimutatták, hogy ezek a vegyi maradványok képesek úgy lebomlani a komposztban, hogy már nem lesznek ártalmasak az egészségünkre. Ugyanez a szennyvíztisztításról már nem mondható el, hiszen a szennyvíztisztító telepeknek a kimenetén nagyon komoly gyógyszer és hormonmaradványokat lehet mérni, amik az élővizekbe engedve súlyos környezeti terhelést okoznak a vízi élővilágnak, illetve veszélyt jelentenek a parti szűrésű ivóvízbázisokra.
Ha valaki rendel egy ilyen rendszert, hogyan történik a megvalósítása?
Korábban vállaltuk, hogy elmegyünk és a helyi anyagokból elkészítjük a megrendelő által vázolt módon a toalettet. Erre ma már nincsen kapacitásunk, de ha valaki mégiscsak szeretné a saját kis gerendáiból és deszkáiból ezt megoldani, akkor egy méretezett vázrajzot küldünk, így segítjük a munkáját.
Az általunk megalkotott gerendavázas, facsapolással felépített szerkezet, a komposzt budi nagyon szép, hagyományos és időtálló alkotás. Mi ezt itthon a műhelyben előkészítjük, majd a helyszínen összeillesztjük.
A másik a mobil komposzttoalett, amit komposzt-toinak neveztünk el, szintén műhelyben készül, lapra szerelhető. Ilyen rendszereket is építünk, megrendelésre, jellemzően ártérben, közterületen, rendezvényeken telepíthető ki. Ebből nekünk van kettő, amit elviszünk egy rendezvényre, összeszereljük és működtetjük: rendszeresen takarítjuk, elvégezzük a komposzt elszállítását, és a rendezvény végén elbontjuk.