Új podcast sorozatot indítunk a Zöld Hang csatornáján, melynek epizódjaival innentől kéthetente jelentkezünk. Az elmúlt hetek számunkra fontos, elsősorban a Zöld Hangon megjelent cikkeiről beszélgetünk, egy kicsit a hírek mögé tekintünk.
Sarkadi Péter szerkesztő mai beszélgetőtársai: Kis Miklós, a Zöld Hang főszerkesztője, és Szilágyi László, a lapot üzemeltető Megújuló Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Témáink: A magyarok nem túl érzékenyek a környezeti problémákra. Az aggódók sem a fogyasztásukat csökkentik, inkább környezetbarát termékek vásárlásával nyugtatják lelkiismeretüket. Technooptimizmus és passzivitás. Hódító hódok, Bővítés helyett: örök élet Paks 1-nek. egy félmilliós város vízigényét is túlszárnyalja a hazai akkugyárak vízfogyasztása. Miért zsákutca az akkunagyhatalmi gazdaságpolitika? Mi az a növényvakság? És mitől szivacsváros egy város?
Az adásban részletesen megbeszélt hírek:
Magyarország számokban: Hogyan állunk a környezetvédelemhez?
https://zoldhang.hu/2025/04/10/magyarorszag-szamokban-hogyan-allunk-a-kornyezetvedelemhez/
A TÁRKI Társadalmi Riportjában sok információ van arról, hogy milyen intenzitásúak a magyarok környezetvédelemmel kapcsolatos egyéni és kollektív cselekvései, illetve mekkora a környezet védelmével kapcsolatos áldozatvállalási hajlandóságuk.
Magyarországon nemzetközi összehasonlításban igen alacsony a lakosság körében a környezeti kérdések miatt érzett aggodalom szintje. 2020-ban a környezeti kérdések iránt aggódók vagy nagyon aggódók aránya 56% volt (ami 2024-re 59%-ra emelkedett), így a 28 ország közül mindössze Thaiföld, Dél-Afrika és Szlovákia népessége aggódik kevésbé.
Másfélfok: a zöldebb fogyasztást választjuk a fogyasztás csökkentése helyett
Az ELTE Ember-Környezet Tranzakció Intézetben a mérsékelt fogyasztás és zöld fogyasztás (környezetbarát termékekkel kapcsolatos attitűdök és környezetbarát termékekkel kapcsolatos vásárlási szokások) különböző megjelenési formáinak elterjedtségét vizsgálták felnőtt magyar reprezentatív mintán. A kutatás szerint hiába aggódik valaki a bolygónk sorsa miatt, inkább környezetbarát termékek vásárlásával nyugtatja a lelkiismeretét, mintsem csökkentené a fogyasztását.
A hódok a vízmegtartás legelhivatottabb ügynökei
https://zoldhang.hu/2025/04/08/a-hodok-a-vizmegtartas-legelhivatottabb-ugynokei/
A hódok tevékenységükkel természetalapú megoldást szolgáltatnak a klímaváltozás hozadékaként egyre inkább kiszáradó táj problémáira – mondta Juhász Erika biológus a Zöld Hangnak adott interjújában, amelyet az április 7-i Nemzetközi Hód Nap apropóján kértünk a kutatótól. Még mindig nincs döntés a rákospalotai láp sorsáról.

Bővítés helyett: örök élet Paks 1-nek
https://zoldhang.hu/2025/04/11/bovites-helyett-orok-elet-paks-1-nek/
Aki szeret bajlódni a kormánykommunikáció homályos értelmű szóvirágainak megfejtésével, most egy új feladvánnyal birkózhat: itt a „tervezett üzemidőn túli üzemeltetést követő további üzemeltetés”, annak minden várható hátulütőjével. Öröm az ürömben, hogy ez is azt valószínűsíti: a Paks 2 projektet lassan a kormány is elengedi. Bővítés helyett: örök élet Paks 1-nek
Egy félmilliós város vízigényét is túlszárnyalja a hazai akkugyárak vízfogyasztása https://greenfo.hu/hir/egy-felmillios-varos-vizigenyet-is-tulszarnyalja-a-hazai-akkugyarak-vizfogyasztasa/
Az elmúlt tíz évben Magyarország elindult az akkumulátorgyár-nagyhatalommá válás rögös útján, eddig közel 40, hazai közpénzekkel is megtámogatott, többnyire kelet-ázsiai gyár települt hazánkba. Néhány létesítmény, mint például a gödi Samsung vagy a debreceni CATL gyár már országos figyelmet kapott a környezetszennyezési problémák, szabálysértések és a helyi lakosok kitartó ellenállása miatt. Arról kevesebbet hallani, hogy az akkumulátorgyárak vízigénye jelentős környezetterhelést jelent, de országos környezetvédelmi stratégia nem készült, ami felmérné ezeknek az üzemeknek a fogyasztási és kibocsátási hatásait. Átlátszó összegyűjtötte a nem is annyira száraz tényeket.
Növényvakság: egy gyógyítható civilizációs betegség https://zoldhang.hu/2025/03/31/novenyvaksag-egy-gyogyithato-civilizacios-betegseg/
Mi az a növényvakság? Milyen okai vannak a növényvakság kialakulásának? Hogyan függ össze az életformánk ezzel a kóros jelenséggel? Gyógyítható-e a növényvakság, és ha igen, hogyan? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Zsolnai Balázs kertészmérnök-növényorvossal.
A szivacsvárosi eső is aranyat ér
https://zoldhang.hu/2025/04/14/zold-hang-podcast-a-szivacsvarosi-eso-is-aranyat-er/
Szivacsváros címmel adott ki egy módszertani füzetet a Főpolgármesteri Hivatal. A kiadvány bemutatja, hogy milyen módon lehet visszatartani és hasznosítani a csapadékvizet a városban, és várostervező mérnökök számára is ad műszaki információkat a vizek megtartásának módszereiről. A kiadvány apropóján beszélgetett Szilágyi László Budapest főtájépítészével, Bardóczi Sándorral. Szó esik a főváros klimatikus jövőjéről, a hirtelen lezúduló csapadékok kezeléséről és a szivacsváros koncepció módszereiről.
A felvételt készítette és szerkesztette és borítóképet fotózta: Sarkadi Péter