Az úgynevezett egészségügyi szolgálati jogviszony hátráltató tényezőnek számít, ezért annak megszüntetését ígérte Komáromi Zoltán arra az esetre, ha az Egységben Magyarországért kormányra kerül. Szeretnék lelassítani, megállítani, és ha lehetséges, megfordítani az egészségügyben dolgozók létszámának mostani, csökkenő trendjét – mondta a pártszövetség sajtótájékoztatóján a DK szakpolitikusa. Kiemelte, hogy bővíteni kell a szakdolgozók számát, és ennek jegyében a védőnői béremelést is újra kell gondolni.
Havasi Gábor, a Momentum egészségpolitikusa, a Főváros egészségügyi tanácsnoka a tájékoztatón emlékeztetett arra, hogy egyetlen év alatt 17 ezer egészségügyi dolgozót üldöztek el a pályáról. Szerinte a kormány továbbra is csak azzal foglalkozik, hogy a médiát távol tartsa a kórházaktól. Szigorúan tiltja az egészségügyi dolgozóknak, hogy a valóságról nyilatkozzanak, titkosítja az operatív törzs üléseiről készült jegyzőkönyveket, nehogy kiderüljön, hogy nem szakmai szempontok alapján, hanem pártpolitikai érdekek alapján hoznak döntéseket.
Szelényi Zoltán, az MSZP egészségpolitikai szakértője szerint újra önálló egészségügyi minisztériumot kell létrehozni, megfelelő hatás- és jogkörrel újjá kell szervezni az egészségpolitikai döntéshozatal egyeztető és koordinációs fórumait, továbbá az érdekegyeztetés rendszerét. A szocialista politikus arról is beszélt, hogy erős jogosítványokkal és megfelelő pénzügyi forrásokkal ismét fel kell állítani az egységes, területi szervekkel és szakmai intézetekkel rendelkező Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot.
Borítókép: Wikipedia Commons