Csehország továbbra is 50 millió euró kártérítést követel Lengyelországtól a határ menti Turów lignitbánya üzemeltetése okozta környezeti károkért – jelentette ki Anna Hubácková cseh környezetvédelmi miniszter szombaton a CTK hírügynökségnek adott interjújában.
A lengyelek 40 millió euró kártérítést ajánlottak fel – jegyezte meg Hubácková, aki szerint a cseh kormány szerdán foglalkozik újra a témával. Hubácková azt mondta: arról is dönteni kell, hogy a cseh-lengyel tárgyalások Turówról továbbra is miniszteri szinten folytatódjanak, vagy pedig átviszik a témát kormányfői szintre.
Nincs egyetértés a felek között abban sem, hogy milyen hosszú ideig legyen a Turów bánya az Európai Bíróság felügyelete alatt. Prága kitart a korább tízéves javaslata mellett, míg Varsó azt szeretné, ha a felügyelet csak két évig tartana – mutatott rá a miniszter.
Mindkét fél ugyanakkor egyetért abban, hogy mihamarabb fel kell újítani a tárgyalásokat, amelyek tavaly ősszel a csehországi parlamenti választások miatt megszakadtak. “Ideális lenne, ha még január végéig újra tárgyalhatnánk” – mondta Hubácková, aki kedden Varsóban már egyeztetett lengyel partnerével Anna Moskwával.
A cseh határ közelében fekvő Turów felszíni lignitbányáról azt követően bontakozott ki vita Prága és Varsó között, hogy a lengyel kormány 2044-ig meghosszabbította a bánya működési engedélyét, s egyben döntést hoztak a külszíni barnaszénbányászat kiterjesztéséről, elsősorban a cseh határ irányába.
Prága attól tart, hogy a bánya működtetése elapaszthatja a régió víztartalékait, növelheti a zajterhelést és a légszennyezést.
Martin Puta, a lengyel határ mellett fekvő és a Turów bánya ügyében konkrétan érintett Libereci régió elöljárója pénteken a Cseh Hírtelevíziónak (CT24) nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a nyitott kérdések lezárásához kormányfői egyeztetésre van szükség, s minden további fejlemény a kormányfők megegyezésétől függ.
Az Andrej Babis korábbi miniszterelnök által vezetett cseh kormány 2020-ban bepanaszolta Lengyelországot az Európai Bizottságnál, majd az ügy az uniós bíróság elé került. Az EU Bírósága tavaly május végén elrendelte, hogy Lengyelország ideiglenesen függesszen fel minden tevékenységet a bányában. A felszólításnak Varsó nem tett eleget, ezért a bíróság szeptember végén az Európai Bizottságnak fizetendő napi 500 ezer euró pénzbüntetésre kötelezte Lengyelországot. (MTI)
Kiemelt kép: Anna Uciechowska/Wikipedia Commons