Mi motivál valakit arra, hogy a természetvédelemnek szentelje az életét? Milyen környezetpolitikai harcokat kell megvívnunk, hogy változást érjünk el? Elegendő-e, amit az EU javasol a klímahelyzetre, vagy van még hova fejlődni? Hogyan jött létre 20 év munka gyümölcseként egy öt országon átívelő, hazánkat is érintő bioszféra-rezervátum, és miért nem dőlhetünk hátra az elismerést követően? Ha érdekel a természetvédelmi ügyek háttere, a tények és vélemények, illetve a különböző nézőpontok, akkor a WWF Magyarország új podcast csatornája, a Lételem neked szól!
Lételem néven új podcast csatornát indított a WWF Magyarország. A szervezet közleménye szerint a hallgatók az epizódokon keresztül betekintést nyerhetnek a természetvédelmi civil szervezet életébe, abba, hogy a szakértők hogyan dolgoznak a természet megóvásáért és miből is áll egy-egy munkaterület, de még több szó esik a hazai és globális természetvédelmi kihívásokról és a megoldási lehetőségekről. Erdők, élővizek, klímavédelem, hazai nagyragadozók és fenntarthatóság: minden – és még ennél is több -, ami ahhoz kell, hogy egy kiegyensúlyozott világot teremtsünk magunk körül, ami még sokáig az otthonunk marad.
Életutak, kihívások és eredmények
A Lételem kéthetente csütörtökönként frissül, jelenleg négy epizódot hallgathatnak meg az érdeklődők: az első adásban Sipos Katalin, az idén 30 éves WWF Magyarország igazgatójának életútjáról, motivációiról, a természetvédelem múltjáról, jelenéről és jövőjéről, a megoldásra váró kihívásokról esik szó. A második részben Harmat Ádámmal, a WWF Magyarország éghajlatvédelmi programvezetőjével beszélget Mihálovits András az EU közös klímapolitikai cél- és eszközrendszeréről, a klímasemlegességről, a magyar helyzetről és arról, hogy milyen változásokra készülhet egy átlagos lakossági fogyasztó. A harmadik epizódban Dedák Dalma, a civil szervezet környezetpolitikai szakértője mesél arról, hogy mivel is jár egy ilyen munkakör és milyen tevékenységek zajlanak a természetvédelmi ügyek hátterében. Egy biztos: ezen a téren is sok a tennivaló, hiszen ahogy Dedák Dalma mondja, “a természetet sokan addig szeretik, amíg nem korlátozza őket a tevékenységükben”. A negyedik rész pedig egy friss eredményről szól: az UNESCO szeptemberben kihirdette a világ első öt országra kiterjedő bioszféra-rezervátumát, a Magyarországot is érintő Ötoldalú Mura-Dráva-Duna Bioszféra-rezervátumot. Sipos Katalin igazgató és Gruber Tamás, a WWF Magyarország Élő Folyók programjának vezetője beszélnek a védett területek jelentőségéről, arról, hogy hol van az ember szerepe a természetvédelmi területeken belül, de szó esik a bioszféra-rezervátum kialakulásának történetéről és arról is, hogy miért különösen fontos az országok közötti együttműködés.
A Lételem több epizódjában is Mihálovits András újságíró beszélget a szakértőkkel, a civil szervezet pedig a jövőben tovább bővíti a meghívott szakértők körét, mind az alapítványon belül, mind külső szakembereket megszólaltatva, illetve az érintett témákat, legyen szó a hazai természetvédelem egyéb területeiről, az adományozási kultúráról vagy akár az élelmiszer-pazarlásról.
A műsor adásai elérhetők a wwf.hu oldalon, valamint az Anchor megosztón keresztül a Spotify, az Apple Podcasts, a Pocket Casts, a Google Podcasts és a Breaker alkalmazásokban is.
Kiemelt kép: Cseh András/WWF