Magyarország népessége a 80-as évek óta csökken, 2011-óta 10 millió alatti a népességszám. Az élveszületések száma csökken, a természetes népességnövekedés negatív. Ezzel kapcsolatban mutatunk be adatokat.
Az alábbi ábrán az élveszületések számát mutatjuk be (1000 lakosra vonatkoztatva) illetve a teljes termékenységi arányszámot (a kettő között a kis lefelé mutató nyíllal lehet váltani). Utóbbi azt a szülőképes korú (15-49) nőkre számított hipotetikus gyermekszám, amelyet egy nő szülne élete folyamán. Látható, hogy ez a szám a 80-as évekre 2 alá csökkent, márpedig egy populáció csak akkor tudja reprodukálni magát, ha egy anyának kettőnél több utódja születik. A mutató 2010 és 2020 között enyhe növekedést mutatott.
A következő ábrán a különböző korcsoportokba tartozó nőkre jutó születések számát mutatjuk. Az adatokból kiderül, hogy a szülések időpontja eltolódik a magasabb életkorú nők felé, egyre ritkábban szülnek az anyák 19 éves kor alatt, viszont egyre gyakoribb a 45 év feletti szülés.
Figyelemreméltó, hogy a 80-as évek óta évente többen halnak meg, mint ahány gyermek születik.
A fentiekből következik, hogy a természetes szaporodás/fogyás mutatója tartósan negatív. Ez az európai államok többségében így van, de pozitív a mutató a skandináv országokban és még egy-két jóléti államban.
A következő ábra a társadalom öregedését mutatja. Az öregedési index a 14 éves és ennél fiatalabb népességre jutó idősek (65 évesek és annál idősebbek) arányát mutatja.
A születéskor várható átlagos élettartam lassan növekszik, de a férfiak és nők közötti különbség csak lassan csökken.
A házasságkötések száma egyes családpolitikai intézkedések (pl. CSOK-támogatás) hatására növekedni kezdett, majd 2021 után újra csökkenőben van. A válások száma nem mutat nagy eltérést a rendszerváltás óta.
A terhességmegszakítások száma a rendszerváltás óta folyamatosan csökken.
Az ország népességének változását a fentieken túl meghatározza a kitelepülések és betelepülések aránya is. Ezekről ebben a posztban közöltünk adatokat néhány hónappal ezelőtt.