A klímaváltozás kapcsán kitűzött célok sokak szerint elérhetetlenek, a szükséges intézkedések meghozása pedig láthatóan fájdalmas volna a kormányoknak. Van még esély a folyamatok megfordítására? Vagy mentsük, ami menthető és inkább az adaptációra koncentráljon az emberiség?
A Megújuló Magyarországért Alapítvány Zöld Akadémiájának egyik előadása és kerekasztal-beszélgetése e témát járta körül.
Az előadását követő kerekasztal-beszélgetés résztvevői:
Bart István, Rákos Dominik (Társadalomtudományi Kutatóközpont),
Szabó Lili (Fridays for Future mozgalom),
Moderátor: Szilágyi László (Megújuló Magyarországért Alapítvány )
Az előadó Bart István klímapolitikai szakértő, jogász, várostervező. 2002 óta foglalkozik éghajlat-politikával, dolgozott a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban, illetve az Európai Bizottság Klímapolitikai Főigazgatóságán, ahol az európai kibocsátás-kereskedelmi rendszer volt a szakterülete. 2011 után a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) első igazgatója, majd a Klímapolitika Kft. vezető munkatársa. 2018-ban megalapította és azóta is vezeti a Klímastratégia 2050 Intézetet. Rendszeresen készít írásokat, tanulmányokat aktuális hazai klímapolitikai kérdésekben.
Amiről még szó esik:
A teljes energia felhasználás egyharmada a villamos energia, melyet pár évtizeden belül teljes mértékben megújulókból tudunk előállítani globálisan. De elég ez?
A nap és a szél lett a legolcsóbb energiaforrás, 2015-ben még jóval több pénzt fektettek be a fosszilis technológiába, az elmúlt években ez a tendencia átbillent a megújulók javára.
A világ CO2 kibocsátásának 30 százaléka Kínában történik. A szénfogyasztás kb. most van a csúcson, és a felhasználás is hatékonyabb lesz, így csökkenés várható.
Ami energiát és kibocsátáscsökkentést megtakarít Euróba, azt felfalja Kína, mint a világ „gyártóműhelye”. Persze az európai boltok polcait kínai termékek uralják.
Technooptimizmus, vagy tudatváltozás pesszimizmus?
Hogyan látják a fiatalok a klímapolitikát?
A covid hatása a viselkedésünkre. A zöldrefestő politikai pártok képmutatása.
A fotókat készítette, és az adást szerkesztette: Sarkadi Péter.