Egyre többen ültetnek olajfát Magyarországon

Magyarországon néhány évtizede kezdtek szélesebb körben terjedni a hazánkban kevésbé ismert egzotikus növények. Korábban a Zöld Hang írt már az idegenhonos növényfajok térhódításáról és a hobbikertekben ültetett távoli országokból származó növényekről is, melyek többsége jól érzi magát nálunk. Egy dunántúli olívatermesztő szerint országszerte egyre többen ültetnek olajfát.

Egy fonyódi nyugdíjas hölgy évek óta ládaszámra szüreteli a mézédes gyümölcsöt mindössze két tőről. A Dunántúlon pisztáciával, fügével és olívabogyóval is több helyen próbálkoznak a kertészek. A melegkedvelő növényeknek a déli kitettségű, napfényes lejtők ideális helyet biztosítanak.

Stix Gábor olívatermesztő közel két évtizede foglalkozik olajfák termesztésével, szelektálásával, nemesítésével és értékesítésével. A Pécsi Olajfák legelső ültetvénye a Villányi-hegységben, a Tenkes-hegy lábánál fekszik, nagyjából 1500 négyzetméteren.Gábornak ettől nem messze van egy másik, 1000 négyzetméteres területe is.

„Jövőre szeretném tovább bővíteni, a tervek szerint így összesen 6500 négyzetméteresre nőhet a fás rész. Jelenleg körülbelül 80 – 90 darab között van az aktív fák száma. Rengeteg fán van termés, de bogyót nagyjából 60, 70 fáról szüretelek. Ugyanakkor több mint 100 fát nevelek”

-sorolta Gábor a paramétereket.

Stix Gábor családi vállalkozását 2008 óta működteti. Igyekszik a meglévő – évről évre gyarapodó – szaktudását kamatoztatni és továbbadni a magyarországi olajfa ültetvények kialakításához kedvet érzőknek. A Tenkes-hegy lankáin több, mint másfél évtizede szelektálják a kiváló minőségű, és legnagyobb hozamú fajtákat. A dísznövénykertésszel az olívatermesztés mesterfogásairól és a magyar olívaolaj hazai lehetőségeiről beszélgettünk.

Milyen speciális igényei vannak a növénynek?

Szinte teljesen igénytelen. Az egyik leghálásabb növény, amivel eddig foglalkoztam. Nálunk agyagos talaj van, tökéletesen megfelel neki. Az a tapasztalat, hogy meszes talajon is ugyanúgy megél. A vízigénye sem különleges, nálunk éppen annyit esik, amennyi víz a számára szükséges.

A talaj minőségénél jóval fontosabb, hogy az első években a talajmunka nagy odafigyelést igényel. Nem lehet ültetés után elkényelmesedni, hanem tényleg foglalkozni kell vele. A fa a harmadik-negyedik évtől kezdve képes látványosabban átalakulni. Az éghajlati igénye sem különleges, a hazánkban tapasztalható időjárási viszonyok – hőmérséklet és csapadék -, jól fejlődik. Hála Istennek meleg van, nálunk este és nappal is megfelelő a hőmérséklet.

Milyen termékeket készít belőle? Mit jelent a hidegen sajtolás?

Mi csupán olajat készítünk, azt sem ipari méretekben. Étkezési pácolt bogyókkal nem foglalkozunk. Számomra ez semmiféle üzleti haszonnal nem kecsegtet.

Ahhoz, hogy a bogyóhoz hozzáférjünk, fel kell törni és ledarálni. Ezt egy kalapácsos terménydaráló segítségével végezzük. A magnak is bele kell kerülnie, ugyanis rengeteg antioxidánst tartalmaz, amitől az olaj tartósabb lesz, egészségesebb, és sokkal jobb minőségű.

Amikor feltörtük, egy pépet kapunk. Ezt a pépet célszerű egy kicsit felmelegíteni. A melegítés során kevergetve még jobban szétzúzzuk az egészet. Minél melegebb, annál viszkózusabb, könnyebben szétválik az olaj a víztől.

Ezután következik a préselési folyamat. Egy borászati prést előveszünk, és lepényeket alakítunk. Nagyon fontos, hogy ez a folyamat mekkora nyomáson történik. A préselés után a korongok körülbelül olyan állagúak lesznek, mint a zserbó középső rétege. Ez a keményebb anyag a törköly. Ezt egy másodpréselés követi, melynek végén egy sokkal hígabb, mégis tökéletes minőségű olajat kapunk.

Lehet Magyarországon jövője az olajbogyó előállításának?

Szerintem itt, Magyarországon nagy előny, hogy ilyen lehetőségeink vannak. Hazánkban már vannak nagyobb ültetvények.

Mit üzen azoknak, akik érdeklődnek akár az egzotikus gyümölcsök vagy növények, akár az olajfa termesztése iránt?

Az igazság az, hogy nagyon nehéz elkezdeni. Gyakran előfordul, hogy kudarcok érik az embert. Csak a magyarországi tapasztalatok alapján, kellő szakértelem birtokában lehet idehaza termeszteni.

Azoknak, akik növényeket vásárolnak nálam, vagy csak felhívnak telefonon, nagyon szívesen adok tanácsot. Szívesen és részletesen elmagyarázom, hogyan és miért „működik”. Elég sokan vagyunk már, olyan ez, mint egy „klub”, szinte barátokká váltunk. A tagokkal szakmai szinten havi egy-két alkalommal akár személyesen is elbeszélgetünk. Sokan vagyunk, és egyre többen leszünk.

Azért működik a dolog, mert olyan növényeket adunk el, amiket magunk állítunk elő. Akklimatizált növényekből állítjuk elő a szaporítóanyagot. Az akklimatizáció azért fontos, mert fa „megtanulja”, hogy az előző évben milyen hideg volt, és a következő évben már ehhez képest fejlődik. Többek között ezért is képes akár több ezer évig megélni olykor egy-egy olajfa. Úgy kezdődött, hogy kutatásokat végeztünk, és előállítottunk növényeket magunknak, majd szépen lassan elkezdődött az értékesítés. A kutatás a mai napig körülbelül 60-70 százaléka a munkánknak. Csupán 30 százaléka az értékesítés. Természetesen az is fontos cél, hogy terjeszkedjünk.

A nemesítés a legfontosabb tevékenysége, ez lehet a kulcsa a későbbi sikereknek.

Nagyon fontos, hogy kizárólag azokat a növényeket válasszuk ki, amelyek Magyarországon szépen fejlődnek. 2016-ban elindítottunk egy nemesítési projektet. Az akkori, meglévő jó fajtákról magokat szórtuk el, és azok közül akartuk kiválasztani a legjobb fajtát. Most kezd látszódni, hogy ennek van-e értelme.

Jövőre kezdődik egy újabb kör, viszont már a mai, modernebb növényekkel még koraibb, vagy esetleg kései fajtákat lehet előállítani. Akár még jobban porzódó fajtákat is. Ez nagyon izgalmas folyamat, legalább 10-15 évig eltarthat. Eddig, a nyolc év alatt csak az derült ki, hogy melyik az erőteljes növekedésű növény, melyiknek jó az ágszerkezete. Annak a „kimatekozása”, hogy milyen a termése, tulajdonképpen most kezdődik el.

Lehet a hazai előállítású olajnak piaca Magyarországon. Van rá fizetőképes kereslet rá? Ez egy prémium termék.

Magyarországon eddig nem sok olaj készült, a szerényebb mennyiségnek ellenben a minősége nagyon jó.

Egy liter, Magyarországon előállított olívaolaj ára negyvenöt-ötvenezer forint körül mozog. Hihetetlennek tűnik, mégis megveszik. Engem is megkerestek már, de nemet mondtam, én nem árusítom ezt a terméket. Nekem azért van szükségem néhány liter olajra, hogy a vásárlóimnak meg tudjam mutatni, milyen minőséget lehet előállítani. Promóciós termék.

A későbbiekben minden bizonnyal többen fogják Magyarországon termeszteni a növényt, így nyilvánvaló, hogy lejjebb mehet majd az olaj ára. Ennek ellenére mindig drágább lesz, mint az import olívaolaj. Cserébe a minősége jobb marad. Kuriózum, hiszen magyar, és tényleg jobb minőségű. Számára hazánk területén jobbak a talajok, kedvezőbb az éghajlat, és sokkal több a csapadék, mint például a Közel-Keleten. Azt mondhatjuk, szinte minden tökéletes a növény számára.

fotók: Stix Gábor dísznövénykertész

Olvasnál még hasonló cikkeket? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Tetszett a cikk? Oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel!
Oldal Tetejére