Sok felesleges ajándék, rengeteg édesség és azok csomagolása, egyszer használatos műanyag tömege – ezek mind velejárói a Mikulás érkezésének. Kis odafigyeléssel azonban ez az ünnep is lehet környezettudatos. Mutatjuk hogyan.
A Mikulás ünnepe meghatározó élmény a gyermekek számára, évekig őszinte öröm és csodás emlékek kapcsolódnak hozzá. Egy hasonló ünnepen keresztül könnyen lehet környezettudatosságra, a természet szeretetére tanítani a legkisebbeket.
1. Zacskó helyett csizma
Maga a hagyomány adja a legegyszerűbb megoldás arra, hogyan legyen műanyagmentes az ajándék csomagolása. A legegyszerűbb elővenni a gyerkőcök csizmáját, megpucolni, és kitenni az ablakba, vagy éppen a küszöbre. Reggelre ott is az ajándék a kis lábbelikben, így nem kell a Télapónak azzal vesződnie, hogy műanyagba csomagoljon.
2. Használd fel újra!
Ha már egyszer megvetted a csomagolást, akkor viszont félre tudod tenni, hosszú évekig újra felhasználni. Hidd el, senkinek sem fog feltűnni, hogy tavaly ugyanabban a zacskóban kapta meg az ajándékait. A saját zsák készítése is remek ötlet: használt textilből, szakadt ruhából, de még lyukas zokniból is kiváló táskák, zsebek, csomagolóanyagok készíthetők.
3. Mese a Zöldmikulásról
Orgoványi Anikó: Mese a Zöldmikulásról című meséje igazi ökotanulságokat tartalmaz. A mesékre amúgy is nagyon fogékony gyerkőcöket ezzel a történettel kicsit közelebb viheted a természethez, az állatokhoz. Rajtuk keresztül pedig a klímavédelemhez. Talán az ő generációjuk már úgy nőhet fel, hogy számára természetes a bolygónk védelme, ebben pedig nagy segítséget jelenthetnek a hasonló mesék.
4. Hazai rágcsálnivalók
Alufóliába, műanyagba csomagolt csokoládé, szaloncukor helyett, valamint a déligyümölcs kiváltására vásárolhatsz más nassolni valót is. Dióval, mogyoróval és aszalt gyümölcsökkel is nagy sikert érhetsz el.
5. Környezetbarát díszek
Nem kell külön díszeket venned ahhoz, hogy hangulatos legyen az ünnep. Szuper dekorációt készíthetsz régi magazinokból, kartondobozokból, de akár vécépapírgurigákból is. Van, aki egész évben gyűjti ezeket, hogy aztán a gyerekkel készítsen belőle díszeket. Ilyenkor elő lehet venni a festéket, a színes ceruzát, a ragasztót, és lehetünk egy kicsit kreatívak.
Zöld Mikulás. Fotó: Flickr