Ingyenes, önkéntes koronavírus tesztelést biztosít ismét a fővárosi önkormányzat a budapestieknek, a szűrésre tízezer antigénteszt áll rendelkezésre. Erről a Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatta az az MTI-t.
Február 18-ától 27-éig, reggel 8 és este 6 óra között két helyszínen, a Városháza parkban és a Széll Kálmán téren folytatódik a főváros lakossági koronavírus-tesztprogramja. A tesztelést budapesti lakcímmel vagy tartózkodási hellyel rendelkezők kérhetik, a 18 évesnél fiatalabbak pedig szülői kísérettel vehetik igénybe.
A mintavételt követő 30 percen belül kiderül, hogy aktív fertőzött-e az illető.
Regisztrálni a https://koronavirus.budapest.hu/teszt-eloregisztracio oldalon lehet, ahol minden információ megismerhető a tesztelések helyszínéről és idejéről is.
Mint írták, akik nem tudnak online időpontot foglalni, azoknak a tesztelési helyszíneken segítenek a foglalásban a fővárosi önkormányzat önkéntesei.
A Főpolgármesteri Hivatal kiemelte: fontos tudni, hogy a negatív teszteredmény önmagában nem adhat teljes biztonságot, hiszen az a pillanatnyi helyzetet mutatja.
Negatív teszteredmény birtokában is fontos a biztonsági szabályok betartása, ugyanakkor a pozitív tesztet produkálók karanténba vonulásával megállítható esetükben a továbbfertőzés, és időben megkezdődhet a gyógykezelésük – mutattak rá.
A közleményben emlékeztettek, decemberben, az ünnepek előtt 7500 ingyenes gyorsteszt elvégzését ajánlotta fel a fővárosi önkormányzat a budapesti lakcímkártyával rendelkező 18 éven felülieknek.
A Főpolgármesteri Hivatal kiemelte, a főváros elkötelezett az oltás népszerűsítése, támogatása mellett, mert egyedül a széleskörű oltás jelenti a kiutat ebből a világjárványból.
Közben a kormány döntött arról, hogy a magyar állam védettséget igazoló okmányt vezet be, amelyet azok kaphatnak meg, akiket beoltottak a koronavírus ellen vagy bizonyítottan átestek a betegségen.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte: ilyen okmányt kaphat, aki már megkapta a koronavírus elleni második oltást is. Tájékoztatása szerint ebben az esetben az okmány érvényességi időt nem tartalmaz majd, hanem a második oltás beadásának időpontját rögzíti, hiszen – mint mondta – az egyes vakcinák által nyújtott védettség hosszáról még nincsen pontos információ, legalább fél éves védettséget valószínűsítenek, de lehet, hogy ez egy év vagy akár ennél hosszabb idő is lehet.
Gulyás Gergely hozzátette: szintén védettséget igazoló okmányt kaphat az, aki a koronavírusból felgyógyultnak minősül.
Ebben az esetben az igazolvány érvényességének kezdete lehet a kórházból történő elbocsájtás napja, vagy a pozitív PCR-teszt utáni első negatív PCR-teszt időpontja, vagy az első pozitív PCR-tesztet követő tizedik nap – közölte.
Elmondta azt is: az okmányhoz jutás harmadik lehetősége – amely az előző kettővel szemben nem ingyenes, hanem költségtérítés ellenében vezető igénybe -, ha valaki hitelesített laborban végzett vérvizsgálat által igazolja az antitestek jelenlétét. Ebben az esetben az igazolvány érvényességi ideje a vizsgálattól számított 4 hónap.
A hónap elejétől ötször annyi lett a nyitva tartó budapesti edzőtermek száma.
Mint az Index írja: bár az edzési lehetőség egyelőre csak azok előtt nyitott, akik valamelyik fővárosi sportegyesülethez tartoznak, ezekhez a klubokhoz bárki csatlakozhat. A sakk-klubokok is egyesületnek számítanak, a sakkozóknál pedig általánosnak mondható, hogy az edzőteremben vezetik le a játék miatt felgyülemlett feszültséget.
Kiemelt kép: Pixabay