Szomjaznak a fák, locsolj te is Budapesten!

Mostantól bárki tevékenyen hozzájárulhat a fővárosi fák túléléséhez. Önkéntes Vízadó programot hirdet Budapesten a 10 millió Fa, Budapest önkormányzata, a Főkert és a beeco „ökosapplikáció”. A szervezett csoportos locsolásokhoz várják cégek és magánszemélyek csatlakozását, egyéni és kiscsoportos locsolók csatlakozhatnak a programhoz a beeco térképes applikációján, ahol megtalálják, hol lehet vizet vételezni, és merre vannak a locsolandó fák.

A 2022-es súlyos szárazság és a 2024-es forró nyár újra ráirányította a figyelmet arra, hogy bolygónk éghajlata alapvető átalakuláson megy keresztül. A perzselő órákban a fák árnyékában keresünk menedéket, igyekszünk hűvösben maradni. Velünk együtt a fák is szenvednek a forróságtól és a szárazságtól. Együtt tehetünk értük, hogy tovább nyújthassák nekünk az árnyékot és védelmet – olvasható a 10 millió Fa mozgalom Önkéntes Vízadó programjának felhívásában, amelyhez bárki csatlakozhat.

Ültetés a locsolás

A 10 millió Fa nem csupán a fák ültetésére fókuszál, hanem azok életben tartására is. Nyáron rendszeresen több ezer fa öntözésével járulnak hozzá ahhoz, hogy Budapest zöldje egészséges maradhasson. A feladat évről évre nehezebb, különösen az előző nyárhoz hasonló aszályos időszakokban, amikor több alkalommal közösségi öntözőakciókat szerveztek a főváros facsemetéinek megsegítésére.

Ahogy a 10 millió Fa honlapján olvasható, idén a grund udvarán, a Madarak és fák napján elültetett oszlopos juhar alkalmat teremtett arra, hogy Bardóczi Sándor, a Főváros Főtájépítésze, Dezsényi Péter, a Főkert vezérigazgatója, a beeco munkatársai, valamint Bojár Iván András, a 10 millió Fa vezetője megtartsa az első Önkéntes Vízadó toborzást. A csatlakozó önkéntesek a beeco térképes applikáció segítségével segíthetnek szomjas fáknak, a cégek és közösségek „Locsolakomákon” vehetnek részt.

A locsolási akció elsődlegesen célja az elmúlt 3-5 évben elültetett fák ellenállóképességének növelése, többek között a klímaváltozásnak köszönhető egyre hosszabb, és egyre forróbb hőhullámokkal szemben.

„Tudjuk, hogy a kezdeményezés egy csapásra nem fogja megszüntetni az aszály és hőség okozta károkat, a célunk a figyelemfelhívás a problémára, civilek elérése, bevonása, érzékenyítése, hosszú távú elköteleződésének kialakítása a fák megvédése érdekében, locsolási közösségek kialakítása” – mondta Bojár Iván András, a 10 millió Fa alapítója.

Közös felelősségvállalásra van szükség

A fővárosi fáknak csupán egy része fővárosi tulajdonú és kezelésű. Az állami, kerületi, magán tulajdonú fák száma együttesen milliós nagyságrendű. Részben ezért is, a budapesti fák öntözése közös feladat. A Budapesti Közművek Zrt. Főkert kertészeti divíziójának kezelésében lévő fák öntözéséhez a megfelelő kapacitás rendelkezésre áll, ám ez a lehetőség véges, a klimatikus viszonyok viszont egyre rosszabbak.

A szakemberek szerint amennyiben a helyzet nem javul, akkor mindenkinek össze kell fognia a fák érdekében. Így a falocsolás a civilek, az intézmények, a cégek és a lakosság közös ügye.

„A Főváros és a Főkert nem hagy fel a beeco térképre feltett fák locsolásával, gondozásával, és egyébként is csak a fák egy töredékét rakta fel az alkalmazásba. Ez egy első, próba év 2025-ben, főleg az emberek bevonását, elköteleződését célozza. Az elmúlt évek klímaváltozással járó aszályos nyarai különösen a fiatal fák számára nagyon megterhelők voltak, ezért minden extra segítség jól jön. A fákat nem lehet túllocsolni” –hangsúlyozta Bojár Iván András, aki szerint közös felelősségünk van a klímaváltozás folyamataival szemben.

Az alapító úgy véli, Budapest utcáit nem ezekre a klimatikus viszonyokra tervezték, hiszen amíg a dél-európai országokban szűk utcákkal érik el az árnyékolást, Budapesten ez a feladat a fákra marad, miközben ők is erősebb hatásoknak vannak kitéve.

„Ha ez a változás negatívan hat a zöldfelületeinkre, negatívan fog hatni az életminőségünkre, és fordítva, ha sikerül életben tartani őket, akkor a fa nemcsak annak az autóját árnyékolja, akinek dolga lenne öntözni. Erre próbáljuk felhívni a figyelmet. Emiatt alakult ez a nemzetközileg is egyedülálló összefogás: önkormányzat, önkormányzati cég, civil szervezet és startup részvételével” – magyarázta.

Bárki könnyedén csatlakozhat

Az Önkéntes Vízadó programba többféleképpen lehet bekapcsolódni. A Beeco applikáció térképén megtalálható az a 1400 fiatal fa, amit a Főkert az elmúlt 5 évben ültetett, így nagyobb a vízigénye.

„Az app a vízvételi helyeket is megmutatja. Az általunk kiválasztott, lakóhelyünk, munkahelyünk közelében lévő fát bármikor meg lehet öntözni, amikor az appban a színe sárgára vagy pirosra vált. Az önkénteseknek közösségi médiás felületeinken rövid útmutatókkal segítünk. Az öntözését jelezni lehet az applikációban, amiért pontokat, nektárt kapnak az önkéntesek, amit aztán ajándékokra tudnak váltani. Ha valaki öntözni szeretne egy fát, a vizet és az eszközöket is neki kell biztosítania hozzá” – mondta Hegedűs Kristóf a beeco társalapítója.

A program jelenlegi, kezdeti szakaszában a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában lévő, így a FŐKERT által az utóbbi években elültetett fákat jelölték ki. A tervek szerint ez a későbbiekben fog szélesedni a kerületek által ültetett, kezelt fákkal.

„Ősszel és tavasszal önkéntesek, civilek, cégek már most is nagy számban vesznek részt élőhelykezelési munkálatokban. A Főkert és a 10 millió Fa együtt és külön is számos közösségi ültetést és gondozást is tart ültetési szezonban. Beeco appon keresztül részt vehetnek edukatív előadásokon, workshopokon, kipróbálhatnak különböző fenntartható üzleteket kedvezményesen, és természetesen csatlakozhatnak a civil szervezetekhez és hozzánk önkénteskén.” – fogalmazott Simonyi Gábor, a Főkert munkatársa

Többféle módon köszönik meg az önkéntesek munkáját, a Locsolakomákon például harapnivalóval, játékkal, zenével, jó hangulattal.

„A beeco applikációban pontokat lehet gyűjteni, amit be lehet váltani ökotudatos boltokban kedvezményekre és a leglelkesebb locsolók a szezon végén nyereményben részesülnek. De ahogy többször említettük, a cél az edukáció, közös jól felfogott érdekünk életben tartani a környezetünkben élő fákat. Ebben közös felelősségünk van, ezért az aktivizmus lehetőségét, az együttlét örömét és talán reményt tudunk “adni” viszonzásképp” – hangsúlyozta Bojár Iván András.

Minden egyes fa számít

A szervezők abban bíznak, hogy az Önkéntes Vízadók tevékenysége elindíthat egy folyamatot, amelynek részeként egyre többen veszik ki aktívan is a részüket a közös zöld vagyonunk védelmében. Minden elköteleződő ember, minden aktívabb közösség, és minden egyes megöntözött fa számít.

„Már az hatalmas siker, hogy egy ilyen példa nélküli kezdeményezés létrejöhetett, ahol civil szervezetek, önkormányzatok és egy startup is összefogtak a közös környezeti értékeink megóvásáért. Minél több budapesti lakost sikerül bevonnunk, annál jobb. Szuper lenne, ha jövő nyárra már a helyi közösségek részéről érkezne a megkeresés, hogy töltsük fel a fáikat!”

– jegyezte meg Hegedűs Kristóf.

A szervezetek a budapestiek mellett cégek jelentkezését is várják a kampányban, a közös felelősség jegyében. Céges csomagokban Céges locsolakomák, partneri együttműködési ajánlatok szerepelnek: https://10milliofa.hu/article/oenkentes-vizadas-ceges-csomagoki

További civil szervezeteket és celebeket, lakossági csoportokat (kutyások, kismamás csoportok, 10 millió Fások) is szeretnének bevonni a folyamatba.

A Beeco applikáció könnyen letölthető: https://www.beeco.hu/hu/onkentes-vizadas, önkéntes Vízadónak pedig ezen a linken keresztül lehet jelentkezni: https://actionnetwork.org/forms/onkentes-vizadas.

Akinek nincs ideje locsolni, az bekapcsolódhat a locsolautós öntözésbe is: https://cause.lundadonate.org/10milliofa/onkentesvizadas

Olvasnál még hasonló cikkeket? Iratkozz fel hírlevelünkre!
Tetszett a cikk? Oszd meg barátaiddal, ismerőseiddel!
Oldal Tetejére