Szivacsváros címmel adott ki egy módszertani füzetet a Főpolgármesteri Hivatal. A kiadvány bemutatja, hogy milyen módon lehet visszatartani és hasznosítani a csapadékvizet a városban, és várostervező mérnökök számára is ad műszaki információkat a vizek megtartásának módszereiről. A kiadvány apropóján beszélgetett Szilágyi László Budapest főtájépítészével, Bardóczi Sándorral. Szó esik a főváros klimatikus jövőjéről, a hirtelen lezúduló csapadékok kezeléséről és a szivacsváros koncepció módszereiről.
A Zöldinfrastruktúra füzetek 8. részeként az idei Föld Napjához kapcsolódva jelentette meg a Főpolgármesteri Hivatal a Szivacsváros c. 150 oldalas kiadványát, amely kötetek az alábbi honlapon érhetőek el, és letölthetőek is. https://budapest.hu/zold-budapest/zoldfeluletek/tervezoknek



Amiről a beszélgetésben szó esik:
— a klímaváltozás városi hatásai: aszályosodás, eltolódó csapadék, kiszámíthatatlan eloszlás, villámviharok, villámesők.
4.10 Mi a szivacsváros lényege, miért kell a vizet raktározni? Hogyan lehetne a burkolt felületektől megszabadulni?
6.20 Lefolyásmodell – hogyan lehet a budapesti villámárvizek lefolyását lassítani, a víz egy részét megtartani?
9.00 Tetőkertek fontossága a vízmegtartásban – a stuttgarti példa (Stuttgart az európai tetőkert nagyhatalom) Miért van ilyen kevés tetőkert Budapesten? Jogszabályi kuszaságok: OTÉK helyett TÉKA, intenzív, vagy extenzív zöldtető?
13.27. Vízmegtartási lehetőségek a kertvárosi részeken
15.46 Mi az a stockholmi vízmegtartó módszer? Hogyan lehet felhasználni a nagy átmérőjű, elhasználódott vízvezetékeket vízmegtartásra?
20.00. Ciszternát a belvárosi társasházak szenespincéibe? Miért ne? – jó irány.
22.10. Milyen konkrét műszaki megoldásokkal tarthatóak meg a vizek? Mennyire elterjedtek az esőkertek?
25.40. Miért süllyedt Budapest talajvízszintje az elmúlt időszakban?
26.35. Miért fontosak a vertikális kertek (zöldfalak- növényfalak)? Az elterjedés egyik akadálya a „biofób” városi életforma. Sokszor fenntarthatatlan látvány/presztízs beruházás az intenzív zöldfal-zöldtető.
30.12. Égig érő fű pályázat városzöldítésre
33.10. Miért nem lehet a Radó Dezső tervben szereplő 6-ról 7 nm/fő budapesti zöldterületet növekedést elérni, Mit terveznek az új tervbe?
37.10. Népligeti kérdőjelek: lehet-e szivacsváros, vízmegőrző terület a 1.8 km vastag homokréteg? Hol tart most a Népliget megújítása?
Lehet öntözés nélkül városi zöldfelületeket fenntartani?
41.40. Vadvirágos Budapest program fontossága, a méhlegelők társadalmi megítélése és tapasztalatai.
44.00. Meglevő gyepeink bevirágosítása. Miért ne kaszáljunk: a biodiverzitás diadala az IKEA tetőkertje
46.30. A magánházak, társasházak kertjei hogyan tudnak beszállni a szivacsvásos koncepcióba? Teraszosítás, mulcsolás, stb.
A felvételt készítette és szerkesztette és borítóképet fotózta: Sarkadi Péter