A hazai energiafogyasztás 40 százalékáért az épületállomány felelős. Lakóingatlanjaink több mint fele nagyon rossz energetikai állapotú, de sajnos évente csak kb. egy százalékukat újítják fel, a kívánatos minimum 3 százalék helyett. Az uniós elvárás, hogy 2026-ra 16 százalékkal csökkenjen a hazai lakóépület állomány primerenergia felhasználása. Ennek eléréséhez kellenének a folyamatos, kiszámítható és kevésbé bürokratikus állami támogatások, pályázatok.
Hogy e téren hogy állunk? Többen között erről is szó esett a Magyar Energiahatékonysági Intézet múlt év végi háttérbeszélgetésén, ahol az Otthonfelújítási Programok jelene és jövője is górcső alá került, emellett hasznos gyakorlati tanácsok és pályázati információk is elhangzottak. Kiderült az is, hogy miben tud segíteni az épületenergetikai megújulásban a MEHI, a Renopont tanácsadó iroda, és a Rezsinullázó.
Akiket hallunk az Otthonfelújítási Program tapasztalatairól, kilátásairól, fontosságáról, illetve a youtube videón a prezentációikat látjuk:
Horváth Áron, a házigazda MEHI https://mehi.hu/ azaz a Magyar Energiahatékonysági Intézet ügyvezetője,
Illésné Szécsi Ilona a RenoPont egyablakos lakossági energiahatékonysági hálózat https://renopont.hu/ vezetője,
és Boldizsár Ildikó a Rezsinullázó https://rezsinullazo.hu/ integrátor-tanácsadó vezetője.
További témák:
▪ Hol tart a nyáron meghirdetett első lakossági energiahatékonysági támogatási program – az Otthonfelújítási Program?
▪ Mi az oka annak, hogy a napelemes pályázatokhoz képest ez a keret nem merült ki rövid idő alatt, noha a felújítási igény a keret lehetőségeinek sokszorosa?
▪ Milyen változások vannak januártól a programban? Az új vidékfejlesztési otthonfelújítási program részletei
▪ Hogyan érdemes belevágnia annak, aki szeretne a támogatásra pályázni? Miben tud segíteni a MEHI, a RenoPont, és a Rezsinullázó?
▪ Milyen ütemben kellene a felújításoknak haladnia ahhoz, hogy Magyarország megfeleljen a kormány és az EU által kitűzött céloknak? Miért fontos Magyarország számára a lakossági energiahatékonyság?
▪ Milyen elvárásokat fogalmaz meg hazánk számára az európai szinten tavasszal elfogadott megújulása az Épület Energiahatékonysági Irányelvnek (EPBD)?
A fotókat és a hangfelvételt készítette, szerkesztette: Sarkadi Péter