Még nincs meg a teljes névsor, de már az eddigi miniszter-jelöltek listája is mutatja, Trump elszabadult hajóágyúként viselkedhet a második ciklusa alatt.
2016-ban Trump még adott a látszatra és igyekezett némi jártassággal rendelkező, helyenként akár elismert személyeket felkérni a különböző tárcák élére. Most már nincs ilyen visszafogottság. A kormánytagok névsora gyakorlatilag egyfajta „Best of Maga”. Aki az elmúlt években hűséges volt, és beállt csápolni, az most megkapja a jutalmát. Első ránézésre az egész olyan, mint valami „dadaista vicc”, mint amikor az ember szándékosan botránykeltő jelölteket állít ki. Egyes esetekben olyan, mintha egy farkas vezetné a „bárány minisztériumot”, vagy ha egy betörőre akarnánk bízni a bankok felügyeletét…
Nézzük a neveket, és hogy mit képviselnek.
Belügyminiszter – Kristi Noem – Dél-Dakota kormányzója
Klímaszkepszis: Noem kormányzóként következetesen szkepticizmusát fejezte ki az éghajlatváltozással kapcsolatban – olyannyira, hogy visszautasította azt a 69 millió dolláros kormányzati támogatást, amelyet a klímaválság elleni küzdelemre szántak. Később súlyos természeti csapások miatt, Noem 142 millió dolláros katasztrófa-segélyt kért Dél-Dakota számára, de közben továbbra is tagadta, hogy a szélsőséges időjárásnak bármi köze lenne a klímaváltozáshoz.
COVID-19: A világjárvány idején Noem nem volt hajlandó bevezetni a szükséges bezárásokat és elutasította a kormány által felkínált munkanélküli segélyeket, ragaszkodva ahhoz, hogy a vállalkozások továbbra is nyitva maradjanak.
Katonák a határhoz: Bár a területe távol esik a mexikói határtól, Noem a Dél-Dakotai Nemzeti Gárda csapatait küldte Texasba, hogy segítsenek a határbiztonsági erőfeszítésekkel. Tette ezt úgy, hogy a műveletet egy magánadományozó finanszírozta, ami súlyos törvényi és etikai kérdéseket vetett fel, hiszen magánvagyont használtak fel egy állam katonáinak bevetésére.
Ellentétek az őshonos lakossággal: Noem saját államában ki van tiltva számos törzsi területről, miután azt állította, hogy törzsi vezetők voltaképpen drogkereskedőként funkcionálnak.
Ellentmondásos könyv anekdoták: Memoárjában Noem elmesélt egy esetet, miszerint agyonlőtte saját kutyáját, ami közfelháborodást váltott ki. Ezenkívül azt állította, hogy a Kongresszusban találkozott Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel, amiről később kiderült, hogy nem igaz.
Szakpolitikáért felelős kabinetfőnök-helyettes: Stephen Miller
Stephen Miller politikai tanácsadó, Trump volt elnöki főtanácsadójaként szolgált. Ő volt a Trump-kormány keményvonalas bevándorlási politikájának fő megalkotója.
Mexikói fal: Ő dolgozta a ki a mexikói határfal felépítését és az úgynevezett „muszlim tilalmat”, amely korlátozta, hogy számos muszlim többségű országból beutazhassanak az USA-ba.
Családszétválasztás: Az ő nevéhez fűződik a családok szétválasztásának politikája. Ez a „zéró tolerancia” bevándorlási politika ahhoz vezetett, hogy több ezer migráns gyermeket kényszerűen elválasztottak a szüleiktől a mexikói határnál.
Tömeges deportálás: Az ő nevéhez kapcsolódik a tömeges deportálásokra vonatkozó javaslat is. Miller támogatja az okmányokkal nem rendelkező bevándorlók nagyszabású kitoloncolására vonatkozó terveket, beleértve a Nemzeti Gárda bevetését, hogy segítse ezeket az erőfeszítéseket.
Választási csalási vádak: Bizonyítékok nélkül azt állította, hogy a 2016-os választások során “illegális szavazók ezreit szállították be” különböző államokba, amiről természetesen kiderült, hogy nem volt igaz.
Klímatagadás: Miller számos alkalommal megkérdőjelezte az éghajlatváltozással kapcsolatos tudományos konszenzust.
Rasszizmus: Miller tagadja a rendszerszintű rasszizmus létezését az Egyesült Államokban. Ugyanakkor 2019-ben a kiszivárgott e-mailek azt mutatták, hogy Miller „fehérnacionalista” és bevándorlóellenes tartalmakat hirdetett a külső webhelyekről, akkor, amikor kormányzati tisztviselő volt.
Mark Esper volt védelmi miniszter azt állította, hogy amikor megérkezett a hír, hogy megölték az ISIS vezetőjét, Abu Bakr al-Bagdadit, Miller azt javasolta, mártsák disznóvérbe, és ezt figyelmeztetésként mutassák be más muszlimoknak. Esper az ötletet “háborús bűnnek” titulálta és elvetette.
Honvédelmi miniszter — Pete Hegseth
Az egyik legmegdöbbentőbb döntés a politikai újságíró, Pete Hegseth jelölése honvédelmi miniszternek. Bár Hegseth fiatalabb korában volt katona és elérte a hadnagyi rangot, semmilyen hivatali, irányítási vagy politikai tapasztalattal sem rendelkezik. A nézetei viszont annál „érdekesebbek”.
Harcoló nők: Hegseth ellenzi, hogy a nők harci pozíciókban szolgáljanak, azt állítva, hogy ez bonyolítja a harcot és csökkenti a katonai hatékonyságot.
A sokszínűség kritikája: Kritikusan nyilatkozott a hadseregen belüli „sokféleség, igazságosság és befogadás programjairól” (DEI- Diversity, equity and inclusion), és szorgalmazta az ezekben résztvevő személyzet eltávolítását.
Kegyelem háborús bűnösöknek: Hegseth jelentős szerepet játszott abban, hogy Trump kegyelmet adott számos olyan személynek, akiket háborús bűnökkel vádoltak vagy ezekért el is ítéltek.
Az orosz agresszió relativizálása: Hegseth többízben lekicsinyelte Oroszország Ukrajnával szembeni fellépésének fontosságát, elmondva, hogy az olyan belpolitikai kérdéseknek, mint a bűnözés és a határbiztonság elsőbbséget kell élveznie a külpolitikával szemben.
Drákói határpolitika: Hegseth határozott szószólója a szigorú bevándorlási intézkedéseknek, beleértve a határfal építését és az egyes országokat megcélzó beutazási tilalmaknak.
Környezetvédelmi-miniszter (azaz az EPA – Environmental Protection Agency vezetője) – Lee Zeldin
Levegőszennyezés: Zeldin amellett szavazott, hogy fellazítsák az úgy nevezett Clean Air Act törvényeit, kivéve a törvényből bizonyos szabványok, amelyeket a vállalatok kifogásoltak.
Metánkibocsátás szabályozása: Ellenezte a közterületeken végzett fúrásokból származó metánszennyezés visszaszorítását célzó intézkedéseket.
Víztisztaság: Zeldin a Patakvédelmi Rendelet ellen szavazott, amelynek célja az lett volna, hogy megakadályozza a szénbányászati törmelékek közeli patakokba kerülését.
Offshore fúrások: Megszavazta, hogy feloldják a tilalmat az Atlanti- és a Csendes-óceáni fúrásokra, ami komolyt kockázatot jelent a tengeri ökoszisztémák számára.
Veszélyeztetett fajok védelme: Zeldin támogatta azokat a jogszabályokat, amelyek aláásták bizonyos veszélyeztetett fajok védelmét.
Állásfoglalás az abortuszról: Zeldin következetesen támogatta a legszigorúbb abortusz-korlátozó intézkedéseket. Megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltja a 20. hét utáni abortuszt, beleértve olyan eseteket is, amikor a nő egészsége veszélyben van.
Elutasította a 2020-as választási eredményt: Zeldin azon 147 republikánus képviselő között volt, akik tiltakoztak a 2020-as elnökválasztás eredményének hitelesítése ellen.
Egészségügyi Miniszter Robert F. Kennedy Jr.
Vakcinaellenesség: Kennedy az oltásellenes mozgalom kiemelkedő alakja volt, kijelentve, hogy az oltások autizmust okozhatnak. Ezt az állítást tudományos kutatások alaposan megcáfolták. Külön szervezetet alapított (Children’s Health Defense), amely nagy szerepet játszott a vakcinákkal kapcsolatos (amúgy megcáfolt) összeesküvéselméletek népszerűsítésében.
COVID-19 és a nácik: Kennedy egy washingtoni nagygyűlésen a COVID-19 világjárvány alatti közegészségügyi intézkedéseket a náci Németország intézkedéseihez hasonlította.
Összeesküvés-elméletek az 5G technológiával kapcsolatban: Kennedy felvetette, hogy az 5G technológia összefüggésbe hozható egészségügyi problémákkal, beleértve a rákot és más betegségeket, annak ellenére, hogy nem állnak rendelkezésre hiteles tudományos bizonyítékok az állítások alátámasztására.
Ellenzi az ivóvíz fluorozását: RFK Jr. ellenzi a fluor hozzáadását az ivóvízhez, mondván, hogy az súlyos egészségügyi kockázatokat jelent. Erre sincsen komolyan vehető tudományos bizonyíték, sőt az egészségügyi szervezetek egyetértettek abban, hogy a fluorozás biztonságos és hatékony a fogszuvasodás megelőzésében.
A Wi-Fi és az elektromágneses mezők veszélyei: Kennedy szerint a Wi-Fi és az elektromágneses terek rákot és más egészségügyi problémákat okozhatnak. A tudományos konszenzus ezeket az állításokat sem támasztja alá.
Az éghajlatváltozásról: Érdekes konfliktusok alakulhatnak ki, mivel Kennedy szerint a klímaváltozás tagadóit, illetve a klímaszkeptikusokat bíróság elé kellene állítani.
Ezzel az erővel akkor Kennedy minisztertársainak nagy része mehet a bíróság elé.
A nagy újítás: a Kormányzati Hatékonyság Minisztériuma – Vivek Ramaswamy és Elon Musk
Összeesküvés elméletek: Vivek Ramaswamy több olyan kijelentést is tett, miszerint a 2001. szeptember 11-i terrortámadás, illetve a 2020. január 6-i Capitolium elleni ostrom kormányzati intézkedések, “belső munkák” voltak. Bizonyítékokkal sohasem állt elő.
A “nagy helyettesítés” elmélet népszerűsítése: Ramaswamy több alkalommal utalt a szélsőjobboldali “Nagy Helyettesítés” elnevezésű összeesküvés-elméletre, amely szerint van egy központilag vezérelt és szándékos erőfeszítés arra, hogy amerikaiakat bevándorlókkal helyettesítsék a munka és a közélet minden területén.
Klímaszkepszis: Ramaswamy szintén azok közé tartoznak, akik „álhírnek” nevezik az éghajlatváltozást.
Tömeges deportálás: Ramaswamy szintén támogatja az okmányokkal nem rendelkező bevándorlók azonnali és tömeges kitoloncolását, melyet a jogállamiság „pragmatikus” megközelítésének nevezett.
A sokszínűségi és befogadási kezdeményezések ellen: Bár indiai származású, Ramaswamy vehemensen ellenzi a sokszínűség, egyenlőség és befogadás (DEI) politikáját.
Elon Musk
Musk viselt dolgait és szélsőséges kijelentéseit itt most nem szükséges felsorolni – ezeket már ismerhetik az emberek. Itt sokkal inkább azt az égbekiáltó összeférhetetlenséget kell megemlíteni, ami fennállna akkor, hogyha a világ jelenleg leggazdagabb vállalkozója egyben kormányzati pozícióban lenne. Egészen abszurd, hogy egy olyan üzletember, aki amúgy milliárdos megbízásokat kap az USA kormányától (lásd SpaceX) egyben annak tagja is legyen. Sejthetően Musk nem fogja felfüggeszteni vállalkozói tevékenységét, maximum valami látszatintézkedéshez folyamodik, mint ahogyan maga Trump is tette, amikor elnök volt, és fiaira bízta az üzletet. (Miközben mindenki tudta, hogy ők – épp a politikai összeköttetések révén – hatalmas üzleteket kötöttek Oroszországban, Szaúd-Arábiában stb.)
A Nemzeti Hírszerzés igazgatója: Tulsi Gabbard – Hawaii egykori (demokrata-párti) képviselője
Orosz-ukrán háborúról: Gabbard – igazodva a Kreml narratíváihoz – több éve azt fejtegeti, hogy a NATO és az Egyesült Államok provokálta Oroszországot, ezért Oroszország kénytelen volt megtámadni Ukrajnát.
A Biolab összeesküvés-elmélet: Gabbard azt állítja, hogy Ukrajnában az USA által finanszírozott „biolaboratóriumok” működnek, amelyek súlyos fenyegetést jelentenek. Ezeket az állításokat széles körben cáfolták, és félretájékoztatásnak minősítették.
Fordított rasszizmus: Gabbard „fehérek elleni rasszizmussal” vádolja a Demokrata Pártot.
Szólásszabadság: Gabbard szerint „nincs nagy különbség” az Egyesült Államok és Oroszország között a szólásszabadság elnyomása tekintetében.
Izraeli nagykövet – Mike Huckabee volt arkansasi kormányzó
- Az ultravallásos, fundamentalista keresztény és cionista Huckabee kijelentései már túl vannak a szalonképességen.
- Huckabee szerint az azonos neműek házassága a vérfertőzéssel és a többnejűséggel rokonítható.
- Az iszlámot úgy emlegette, mint “Krisztus evangéliumának ellentétét”.
- Huckabee egyszer azt nyilatkozta, hogy „nem igazán létezik olyan, hogy palesztin”.
- Szerinte maximum úgy jöhet létre egy palesztin állam, hogy a környező arab országok (Jordánia, Szíria, Egyiptom) felkínálják erre saját földjeiket.
- A volt kormányzó szkepticizmusát fejezte ki az evolúcióval kapcsolatban, kijelentve: “Hiszem, hogy Isten teremtette az eget és a Földet… Nem voltam ott, amikor megtette, így nem tudom, hogyan csinálta.”
- Huackabbe szerint a nők azért választják a fogamzásgátlást, mert „nem tudják szabályozni a libidójukat”.
- Beyoncé zenéjét „ellenszenves és toxikus mentális méregnek” nevezte.
A Legfőbb ügyész (az igazságügyi miniszter amerikai megfelelője): Matt Gaetz
Talán a legdöbbenetesebb választás. (Körülbelül olyan, mintha itthon anno Tocsik Mártát vagy most Schadl Györgyöt neveznék ki igazságügyi miniszternek.)
Az FBI és a DOJ (Department of Justice) megszüntetése: Gaetz hangosan bírálta a szövetségi bűnüldöző szerveket, és az FBI és a DOJ, azaz az Igazságügyi Minisztérium leépítését, sőt megszüntetését szorgalmazta. Ennél abszurdabb nem is lehetne, hiszen most annak a hivatalnak lenne a vezetője, amelyet szerinte fel kellene számolni…
Nőjogi aktivisták kigúnyolása: Gaetz az abortuszjogokért tiltakozó aktivistákat “túlsúlyosnak” és „rondának” nevezte, kifejtve, hogy csak azért tiltakoznak, mert kinézetük miatt sokkal kisebb eséllyel fognak teherbe esni.
Homofóbia: A Gaetz vehemensen ellezni az LMBTQ+ egyének szövetségi védelmét. A szexuális irányultságon és nemi identitáson alapuló megkülönböztetés megakadályozását célzó jogszabályok egyik legelvadultabb ellenlábasa.
Választási eredmény tagadása: Gaetz határozottan kiállt a 2020-as “választási csalással” kapcsolatos Trump féle hazugságok mellett. A bizonyítékok hiánya ellenére széles körben és kitartóan hirdette ezeket, és támogatta a választási eredmény megdöntésére irányuló erőfeszítéseket.
Etikai vizsgálatok és vétségek: Gaetz ellen számos ügyben indult szövetségi vizsgálat.
Szexuális vétségek: 2021-ben szövetségi vizsgálat indult állítólagos szexuális-kereskedés és egy 17 éves lánnyal való szexuális kapcsolat miatt. Bár végül nem tudták Gaetz-re személyesen rábizonyítani, legközelebbi munkatársa, Joel Greenberg bűnösnek vallotta magát és úgymond „elvitte a balhét”.
A kampányalapokkal való visszaélés: Gaetzet azzal vádolják, hogy a kampányalapokat személyes kiadásokra használta fel, beleértve az utazást, az étkezést, valamint a „kíséretének” kifizetését.
Explicit fotók megosztása a Kongresszus emeletén: Gaetz a képviselőtársainak nyíltan mutogatott fotókat és videókat olyan nőkről, akikkel azt állította, hogy lefeküdt.
Kábítószer-használat: Többen állították, hogy Gaetz kábítószert fogyasztott fiatal nőkkel tartott partikon. Más alkalommal azzal vádolták, hogy politikai adományozókkal folytatott összejövetelek során kokaint fogyasztott.
Összeférhetetlenség: Gaetz-et azzal vádolják, hogy nagyvállalati adományozókat előnyben részesített jogszabályok kidolgozásánál, s cserében kampányhozzájárulást kapott tőlük.
Nepotizmus vádak: Hivatali jelentések azt mutatták, hogy Gaetz olyan személyeket vett fel fizetett pozíciókba vagy részesített előnyben, akik szorosan kötődnek családjához.
Nos, most ez az ember lenne a Legfőbb ügyész, vagyis a törvényesség legfőbb őre….
A gerinctelenség csúcsa
A fenti felsoroláshoz képest van egy kakukktojás. Egy olyan politikus, akinek bár egyértelműen jobboldaliak a politikai nézetei, de legalább nem egy futóbolond – sőt, sokan a Republikánus Párt egyik nagy ígéretének tartották. Ez a külügyminiszter-jelölt, Marco Rubio, floridai szenátor. A kubai felmenőkkel rendelkező Rubio már maga is megpályázta az elnöki széket, 2016-ban ő is elindult – Trump ellenében – az előválasztáson. Az ellentét, sőt az ellenségeskedés közte és Trump között nem is lehetett volna élesebb. A kampány során – a maga közönséges módján – Trump rengeteget gúnyolta Rubiót. Alacsony termetét összefüggésbe hozva jelentéktelenségével és csak „Little Marconak” hívta.
Ám sokkal érdekesebb, hogy mit nyilatkozott Rubio Trumpról. Egy videóüzenetben a következőket mondta: „(…) Semmiképpen sem fogjuk megengedni, hogy egy szélhámos átvegye a konzervatív mozgalmat, márpedig Donald Trump egy szélhámos (…) Elismerem, hogy vannak olyanok, akik (…) azt hiszik, hogy ő a kisemberekért harcol, de hát Donald Trump 40 évet töltött azzal, hogy a kibabráljon a kisemberekkel. Megkérek tehát mindenkit, (…) hogy ha ön republikánus, akkor ne nézze, ahogy a pártját átveszi egy olyan szélhámos, mint Donald Trump (…) Csatlakozzon hozzánk, hogy véget vessünk ennek az őrületnek.”
Nos most ez az ember lesz Donald J. Trump kormányának legfontosabb embere. Tényleg őrület!
Az eljárási szabályok szerint a Szenátusnak jóvá kell hagynia a miniszter-jelölteket (az alacsonyabb beosztásúakra, kabinet-tagok, osztályvezetők, nagykövetek ez már vonatkozik). Ám mivel a választásokon nem csak Trump nyert, hanem a republikánusok megtartották a többségüket a Kongresszusban, valamint visszaszerezték azt a Szenátusban is, sejthetően Trump akarata nem ütközik különösebb akadályba. Ha ehhez hozzávesszük azt a közismert tényt, hogy a Legfelsőbb Bíróságban is a Trump-kinevezettek vannak többségben, előáll az a félelmetes helyzet, hogy az összes hatalmi ág Trump irányítása alatt áll majd.