A fiatalság kicsit bolondos, de frissítő szele járta át Budapest utcáin a Greta Thunberg pénteki tüntetése nyomán életre hívott Fridays For Future Magyarország és az Extinction Rebellion Magyarország klímademonstrációját, amely a „Klímaválság van, lázadj!” felhívással igyekezett minél több emberhez eljutni a közösségi médiában.
Az Operától az Országházhoz tartó ezerfős tömeghez csatlakozó neves biológusok, az akadémikus Podani János és a jobb híján külföldön munkát kereső, hazánkból gyakorlatilag száműzött Jordán Ferenc mondták: jó látni a lelkes, huszonéves vagy annál is fiatalabb arcokat.

Hozzátették: kár, hogy a hagyományos sajtóban nyomára se nagyon akadtak e rendezvénynek. Pedig mint Jordán Ferenc immár szónokként kiemelte: 1500 hasonló esemény zajlik világszerte egy időben.
„Túlfogyasztjuk magunkat, már hitelbe fogyasztjuk a Föld erőforrásait. Mint amikor az alkoholista a kocsmában már a nyolcadik felesnél jár, egy fillérje sincs, de megpróbálja megkapni a kilencediket is a csapostól, hogy majd valaki kifizet. A Földnél tudjuk ki fog fizetni. Ti.”

Mint fogalmazott, nem az a fő gond, hogy a gyermekeink nem látnak majd gorillát vagy orrszarvút, bár az is baj:
„Hamarosan olyan problémáink lesznek, hogy lesz-e vizünk, és hogy azt a gyerekeink esetleg majd jegyre kapják-e, vagy fegyverrel kell-e érte menni.”

Miközben Európát és Amerikát a növekedés boldogítja, Afrikában az éhség és a nyomor az úr a rendszerökológus beszéde alapján, aki szerint csak értelmes, konstruktív, másokkal szóba álló vezetőkkel lehet változást elérni. Brazíliában, Üzbegisztánban és még számos országban azonban nem ilyen politikusoké a hatalom, a sort pedig még bőven lehet folytatni…
„Olyan nem kell, aki a pofánkba hazudik, aztán harminc évre titkosítja. Vagy azt hiszi, hogy akkor zseni, hogy majd egyedül megoldja, vagy esetleg családi segítséggel. A problémákra nyitott, őszinte vezetők kellenek.”

Udvaros Dorottya színművésznőre, a Greenpeace nagykövetére is könnyű volt odafigyelni, és nemcsak a hangerőnek köszönhetően. Mint mondta:
„A 2022-es választás klímaválasztás lesz. Hiszen a klímatudósok szerint 2030-ig maradt időnk cselekedni, ha túl akarjuk élni a 21. századot, és a következő kormány ennek az időszaknak minimum felében fog kormányozni. Tudjuk jól, hogy a politikusok csak akkor fogják komolyan venni a környezeti válság problémáját, ha azt látják, hogy mi szavazók ezt várjuk el tőlük. Nyilvánítsuk tehát ki, hogy ezt várjuk tőlük, pontosan ezt.”
Tegyük hozzá, tízszer, százszor, talán ezerszer ennyi ember is elfért volna a Kossuth téren, za esemény színvonala mellett viszont a hangulatára sem lehetett panasz.

A péntek esti szél kitisztította a város fölött a levegőt, Buda házainak gyönyörű pasztellszínei adták a hátteret a megmozduláshoz, amelyen a rendezők többek között a die-in akcióval, vagyis földrefektetéssel mozgatták megy a résztvevőket, akik egyre inkább egyetemi fesztiválon érezhették magukat. Az Esti Kornél koncertje csak tovább fokozta a megtisztító érzést.
Kiemelt kép: Rácmolnár Milán