Orbán Viktor miniszterelnök szerint fordulóponthoz érkezett a koronavírus-járvány. Pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában azt mondta: eddig a vírus támadott, mi pedig védekeztünk, most viszont mi támadunk, a vírus pedig védekezik.

Az MTI összeállítása szerint az új koronavírus-adatokról a kormányfő kifejtette: az új fertőzöttek száma 1576, meghalt 98, javarészt idős és krónikus betegségben szenvedő magyar, kórházban 3638 koronavírus-megbetegedett fekszik, lélegeztetőgépen pedig 302-en vannak. Az elmúlt három-négy nap adatai alapján a miniszterelnök rámutatott: a helyzet javulása megállt, stagnálás, némi romlás látszik.

Ugyanakkor azok száma, akik már legalább egy oltást kaptak, péntek hajnalban 264 530 volt, akik pedig már a második dózist is megkapták, mintegy 92 ezren vannak.

Orbán Viktor arról is beszélt, ha minden a tervek szerint halad, március elejére elérhető, hogy a legalább egyszer beoltottak és a fertőzésen már átesettek száma meghaladja az egymilliót.

Azt mondta: március 15-ére minden 60 év fölöttit, aki regisztrált, nagy valószínűséggel beoltanak, hozzátéve, hogy így április elejére már megközelítőleg kétmillióan lesznek beoltva. Ha a kínai vakcinát is használni tudják, akkor április elején a beoltottak és a hat hónapnál nem régebben megfertőződöttek együttes száma meghaladja a kétmilliót a miniszterelnök szerint.

Talán a jövő héten már orosz vakcinával is oltanak, és a kínai vakcina is érkezik, arról azonban még ellenőrző vizsgálatokat végeznek a magyar hatóságok. Jó hírnek nevezte ugyanakkor, hogy Szerbiában, ahol mind az orosszal, mind a kínaival oltanak, a tapasztalatok megnyugtatóak.

Szólt arról is, hogy a világban zajlik a gyógyszergyártók csatája is, ami a potenciális betegeknek ellenszenves.

Megjegyezte: a nyilatkozatok alapján meg tudja mondani, melyik magyar parlamenti képviselő szólal meg például amerikai vagy orosz érdekek mellett. Azt a felfogást azonban járvány idején elfogadhatatlannak tartja, amely szerint ha nem sikerül a válságkezelés, akkor az a kormányra nézve negatív.

Szerinte a baloldal itt túlságosan messzire ment, átlépett olyan határokat, amelyeket emberiességi okokból nem szabadna. A miniszterelnök az uniós vakcinabeszerzést lassúnak nevezte, aminek a jóindulatú olvasata, hogy a brüsszeli bürokraták minél olcsóbban akartak oltóanyagot beszerezni.

Kiemelt kép: Pixabay